przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 5 czerwca 2019

Zofia Romaszewska: 4 czerwca 1989 r. to ważna data, która całkowicie zmieniła ustrój w Polsce

– 4 czerwca 1989 r. jest bardzo ważną datą, która zmieniła całkowicie ustrój w Polsce – podkreśliła Zofia Romaszewska, współtwórczyni Biura Interwencji Komitetu Obrony Robotników. – To była podstawowa zmiana ustroju. I to słowo „częściowo wolne” to dyskredytowanie – dodała. Przyznała, że w sensie formalnym były to rzeczywiście częściowo wolne wybory: – Ale to była po prostu zmiana Polski, z niewoli na wolną Polskę. To był ważny dzień, który na pewno zmienił nasz kraj.

 

Jak mówiła, w związku z tym nie bardzo lubi określenie „częściowo wolne wybory”. – Wolne wybory to były do Senatu. (...) Tytułowanie tego, główne hasło, że były to częściowo wolne wybory, to jest jak gdyby dyskredytowanie tej daty, która była ważną datą bardzo (…), która całkowicie zmieniła nam ustrój w Polsce. Nie częściowo zmieniła, tylko całkowicie zmieniła. Powoli, powoli, ale całkowicie – podkreśliła Zofia Romaszewska.

 

Jako „interesujące” oceniła obchody w Polsce wyborów 4 czerwca. Jej zdaniem niepotrzebne były jednak „te szpile wbijane w istniejącą władzę, która jest władzą przyzwoitą, z wyboru, normalną”. – Nie ma żadnego powodu, żeby nieustająco wbijać jej te szpile przy okazji. Można wbijać szpile władzy wtedy, kiedy ona coś fatalnego robi, natomiast w sensie obchodzenia jakichś uroczystości jest to po prostu niewłaściwe – zaznaczyła Zofia Romaszewska.

 

Dodała, że wszyscy powinniśmy, w miarę możności, życzliwie się do siebie odnosić. – A nie jak Pan Prezydent Kwaśniewski mówić, czy na pewno Pan Duda przeczytał list. No więc mogę powiedzieć, że przeczytał – oświadczyła Zofia Romaszewska. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.