Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 27 czerwca 2019

Bogusław Winid na konferencji „Z Polski do Norwegii, z Norwegii do Polski”

  |   Doradca Bogusław Winid wziął udział w konferencji pt. „Z Polski do Norwegii, z Norwegii do Polski” oraz przekazaniu historycznego sprzętu wojskowego do Muzeum Oręża Polskiego Doradca Bogusław Winid wziął udział w konferencji pt. „Z Polski do Norwegii, z Norwegii do Polski” oraz przekazaniu historycznego sprzętu wojskowego do Muzeum Oręża Polskiego Doradca Bogusław Winid wziął udział w konferencji pt. „Z Polski do Norwegii, z Norwegii do Polski” oraz przekazaniu historycznego sprzętu wojskowego do Muzeum Oręża Polskiego

W Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu odbyła się ceremonia przekazania historycznego sprzętu – pełnego zestawu lawet do przewozu moździerza Skoda 220 mm. Uroczystość poprzedziła konferencja pt. „Z Polski do Norwegii, z Norwegii do Polski”, w której obok Doradcy Bogusława Winida udział wzięli m. in.: Aleksander Ostasz, Dyrektor kołobrzeskiego Muzeum, Olav Mykleburst, Ambasador Królestwa Norwegii w Warszawie oraz generał Harald Sunde, emerytowany Szef Sztabu armii norweskiej.

 

Przed wybuchem II wojny światowej Wojsko Polskie dysponowało 27 moździerzami Skody 220 mm, wz.32, wchodzącymi w skład 1 pułku artylerii najcięższej. Niestety w 1939 roku Polska utraciła je wszystkie. Niemcy przewieźli cześć zdobytych moździerzy do Norwegii, gdzie stanowiły element systemu obrony portów Kriegsmarine.

 

W 1945 roku wózki do transportu moździerzy zostały przez Niemców porzucone i częściowo zatopione. Po wielu latach, trzy pełne zestawy wózków zostały odnalezione na dnie jeziora górskiego Jernvatne koło Narwiku. Strona polska wystąpiła do Norwegii o ich wydobycie i przekazanie dwóch pełnych zestawów lawet do kraju. Trzeci, zgodnie z umową, pozostał w muzeum w Narwiku.

 

Zrealizowane przez batalion saperów armii norweskiej przedsięwzięcie, po kilku nieudanych próbach - ze względu na bardzo trudne warunki terenowe i pogodowe - zakończyło się sukcesem w lipcu 2014 roku.  Przy wsparciu firmy Kongsberg lawety powróciły do Polski, i zostały przewiezione do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Dzięki porozumieniu miedzy Muzeami w Bydgoszczy i Kołobrzegu, jeden z tych zestawów trafił w ramach wieloletniego wypożyczenia do Muzeum Oręża Polskiego, które od lat zabiegało, aby w jego zbiorach znajdowało się jak najwięcej oryginalnych eksponatów związanych z uzbrojeniem i wyposażeniem Wojska Polskiego w latach 1918-1939. Lawety z kołobrzeskiego Muzeum przeszły gruntowną konserwację w zakładach Artura Zysa w Pławcach pod Poznaniem po, której odzyskały pełną sprawność techniczną.

Poleć znajomemu