Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 21 lipca 2019

Doradca Piotr Karczewski na uroczystości Wielkiego Odpustu Lipcowego ku czci Matki Bożej Szkaplerznej w Sianowie

Piotr Karczewski, Doradca Prezydenta RP wziął udział w uroczystości Wielkiego Odpustu Lipcowego ku czci Matki Bożej Szkaplerznej w Sianowie.

Legenda mówi, że figurkę Matki Bożej otoczoną niebiańskim blaskiem znaleziono w paprociowym krzaku. Zaniesiono ją do krzyżackiej kaplicy w Mirachowie, jednak 3-krotnie wracała do Sianowa.

 

Wtedy odczytano to jako znak Boży i wybudowano Jej świątynię. Sama figurka dwukrotnie cudem ocalała z pożarów sianowskiej świątyni. W 1966 roku na mocy dekretu papieża Pawła VI Pani Sianowska została ukoronowana papieskimi koronami. W nocy z 23 na 24 kwietnia 2002 roku w Sianowie dokonano strasznego świętokradztwa. Nieznani sprawcy zdarli z Sianowskiej Pani i Dzieciątka Jezus insygnia władzy królewskiej oraz wota dziękczynne. Rekoronacja odbyła się 21 lipca 2002 roku podczas Szkaplerznego Odpustu Sianowskiego. Maryja Sianowska jest szczególnie patronką młodzieży.

 

Jednym z najważniejszych momentów tegorocznego Wielkiego Odpustu była niedzielna Eucharystia, której przewodniczył ksiądz biskup Ryszard Kasyna. Podczas uroczystości Doradca Piotr Karczewski odczytał okolicznościowy list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który został skierowany do uczestników odpustu.

 

W głównych uroczystościach odpustowych uczestniczyło ponad 5000  pielgrzymów z całego regionu – m.in. Luzina, Banina, Chwaszczyna, Wejherowa, Smołdzina, Sulęczyna, Przodkowa, Kartuz, Chmielna
i Kamienicy Królewskiej.

 

 

Poleć znajomemu