Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 12 sierpnia 2019

Uroczystości pogrzebowe śp. Romualda Lazarowicza

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski i za działalność społeczną odznaczył pośmiertnie śp. Romualda Lazarowicza Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Order na ręce rodziny zmarłego po uroczystościach pogrzebowych przekazała Paulina Malinowska-Kowalczyk, Doradca Prezydenta RP.

 

Romuald Lazarowicz zmarł 2 sierpnia 2019 r. Był wnukiem majora Adama Lazarowicza, prezesa Zarządu Obszaru Zachodniego Zrzeszenia WiN i zastępcy prezesa Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN, skazanego na śmierć i straconego wraz z sześcioma członkami ZG WiN 1 marca 1951 r. w więzieniu na Mokotowie. 

 

Był działaczem opozycyjnym w PRL, współtwórcą Solidarności Walczącej. W podziemiu prowadził aktywną działalność publicystyczną i wydawniczą. Uczestniczył w tworzeniu Radia "Solidarność Walcząca". Był dziennikarzem i publicystą. W latach 2002-2014był redaktorem naczelnym czasopisma „Opcja na prawo”.

 

Za swoją działalność został uhonorowany między innymi: Krzyżem Wolności i Solidarności, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem WiN, Krzyżem Solidarności Walczącej, prestiżową nagrodą IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”.

 

Uroczystości pogrzebowe śp. Romualda Lazarowicza odbyły się 12 sierpnia 2019 r. na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ulicy Bujwida we Wrocławiu.

Poleć znajomemu