Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 15 sierpnia 2019

Doradca Tadeusz Deszkiewicz na uroczystościach w Ossowie

  |   Z okazji 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. 15 sierpnia br. w Ossowie odbyły się uroczystości „Cud nad Wisłą”, w których uczestniczył Doradca Prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz Z okazji 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. 15 sierpnia br. w Ossowie odbyły się uroczystości „Cud nad Wisłą”, w których uczestniczył Doradca Prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz

Z okazji 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. 15 sierpnia br. w Ossowie odbyły się uroczystości „Cud nad Wisłą”, w których uczestniczył Doradca Prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz.
 

Uroczystości rozpoczęła modlitwa przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki, po której w Dolinie Dębów Pamięci odsłonięto pomniki ks. Romana Indrzejczyka oraz Arkadiusza Protasiuka – ofiar katastrofy smoleńskiej z 2010 roku.
 

Następnie w Kaplicy Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Bohaterskim Księżom: bł. ks. Jerzemu Popiełuszce, ks. Sylwestrowi Zychowi, ks. Stanisławowi Suchowolcowi oraz ks. Stefanowi Niedzielakowi, którzy w walce o wolną Polskę ponieśli najwyższą cenę – swoje życie.
 

Po uroczystej Mszy Świętej celebrowanej przez Księdza Biskupa Romualda Kamińskiego, Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej, Doradca Tadeusz Deszkiewicz, odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy, w którym Prezydent podkreślił znaczenie Ossowa w Bitwie Warszawskiej: – To tutaj wojska polskie w ciężkim boju zatrzymały marsz Armii Czerwonej i umożliwiły przejście do kontrofensywy. Właśnie tu decydowały się losy tej jednej z najważniejszych batalii w dziejach nowoczesnej Europy. Dlatego też w okresie komunizmu uniemożliwiono dostęp na ten cmentarz i do kaplicy, włączając je do terenów poligonu. Dopiero u schyłku reżimu Kościół odzyskał je i zaczął przywracać im stan należny przestrzeni pamięci.

 

Po uroczystym Apelu Poległych Tadeusz Deszkiewicz złożył wieniec od Prezydenta RP na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku w Ossowie.

 

 

 

Poleć znajomemu