przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 14 sierpnia 2019

Agnieszka Lenartowicz-Łysik na uroczystościach upamiętniających wybuch I Powstania Śląskiego

  |   Doradca Prezydenta RP Agnieszka Lenartowicz-Łysik na uroczystościach upamiętniających wybuch I Powstania Śląskiego. Fot. Urząd Miasta Mysłowice Doradca Prezydenta RP Agnieszka Lenartowicz-Łysik na uroczystościach upamiętniających wybuch I Powstania Śląskiego. Fot. Urząd Miasta Mysłowice Doradca Prezydenta RP Agnieszka Lenartowicz-Łysik na uroczystościach upamiętniających wybuch I Powstania Śląskiego. Fot. Urząd Miasta Mysłowice Doradca Prezydenta RP Agnieszka Lenartowicz-Łysik na uroczystościach upamiętniających wybuch I Powstania Śląskiego. Fot. Urząd Miasta Mysłowice

14 sierpnia 2019 roku odbyła się uroczystość pt. „Zaczęło się w Mysłowicach” upamiętniająca wybuch w 1919 roku I Powstania Śląskiego.
 

15 sierpnia 1919 roku w Mysłowicach odbyła się manifestacja robotników domagających się zaległej wypłaty. Demonstracja została krwawo stłumiona przez oddziały Grenzschutzu. Strajk sierpniowy i wydarzenia w Mysłowicach były bezpośrednią przyczyną wybuchu I Powstania Śląskiego.
 

W  dniu obchodów Agnieszka Lenartowicz-Łysik uczestniczyła w mszy świętej w intencji poległych Powstańców Śląskich w Kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Następnie Doradca Prezydenta RP wzięła udział w otwarciu miejsca pamięci i odsłonięciu pamiątkowej tablicy przy dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Mysłowice.
 

Po złożeniu wieńca i przekazaniu na ręce Prezydenta Mysłowic biało-czerwonej flagi państwowej – daru od Prezydenta RP, oddając hołd Powstańcom Śląskim, Doradca odczytała dedykację do flagi: „Biało-czerwona flaga to jeden z najczcigodniejszych symboli Rzeczypospolitej. Jednoczy ona i umacnia naszą polską wspólnotę. Jest świadkiem historii ojczystej oraz znakiem patriotyzmu i tożsamości narodowej. Nasi przodkowie spoglądali na nią z szacunkiem i miłością - gdy przelewali krew w obronie praw i wolności narodu. Także wtedy, gdy trzykrotnie, rok po roku, do walki szli Ślązacy, aby przyłączyć swoją małą ojczyznę do naszej wspólnej wielkiej Ojczyzny – odrodzonej II Rzeczypospolitej. A potem poprzez swoją dobrą, rzetelną, ciężką pracę przyczyniali się do jej wszechstronnego rozwoju.” 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.