Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 23 sierpnia 2019

Doradca Piotr Karczewski na konferencji w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Doradca Piotr Karczewski reprezentował Prezydenta RP podczas konferencji „Pakt dla wojny. Zmowa Hitler-Stalin z 23 sierpnia 1939 r. z perspektywy 80 lat od wybuchu II wojny światowej”.

 

Zobacz także: List na obchody Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych Konferencja, która miała miejsce  w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, odbyła się w 80. rocznicę podpisania przez Ribbentropa i Mołotowa paktu o nieagresji wraz z protokołem dodatkowym dotyczącym rozbioru terytoriów państw Europy Środkowo-Wschodniej. Pakt zawarty 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie pomiędzy III Rzeszą a Związkiem Sowieckim stał się podstawą podziału dużej części kontynentu pomiędzy oba totalitaryzmy.

 

Okolicznościowe spotkanie było okazją nie tylko do dyskusji o znaczeniu tajnej zmowy Hitlera i Stalina z 1939 r. dla historii świata, ale również dla poszczególnych państw Europy Środkowo-Wschodniej w perspektywie ich doświadczenia kataklizmem II wojny światowej.

 

Oprócz uczestników reprezentujących Polskę w wydarzeniu uczestniczyli historycy i muzealnicy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Rumunii, Mołdawii i Ukrainy.

Poleć znajomemu