Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 9 września 2019

Technologie przyszłości w Pałacu Prezydenckim

Grupa lekarzy, naukowców i inżynierów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Neuro Device Group SA i Blackrock Microsystems zaprezentowała w Pałacu Prezydenckim efekty swoich dotychczasowych prac oraz plany współpracy przy tworzeniu systemu do neuroprotezowania. Gospodarzem spotkania była Marta Gajęcka, Doradca Prezydenta RP, która podkreśliła znaczenie, jakie Prezydent przypisuje wspieraniu rozwoju polskich startupów oraz technologii przyszłości. Neuro Device jest jednym ze startupów, który został wybrany przez Kancelarię Prezydenta do udziału w inicjatywie „Startupy w Pałacu – Kooperacja”.

 

Dr hab. n. med. Przemysław Kunert, z-ca kierownika Kliniki Neurochirurgii, opowiedział o problemach pacjentów z uszkodzeniami układu nerwowego oraz o perspektywach pomocy tym pacjentom poprzez zastosowanie rozwiązań neuroprotetycznych. Paweł Soluch, Prezes Neuro Device, mówił o planach trójstronnej współpracy: z Kliniką Neurochirurgii i Blackrock, a Marcus Gerhardt, Prezes Blackrock, zaprezentował efekty prac prowadzonych w tej dziedzinie w USA.

 

Klinika Neurochirurgii WUM, mieszcząca się w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha 1a, była pierwszym w Polsce oddziałem szpitalnym, leczącym schorzenia neurochirurgiczne. Do dnia dzisiejszego jest ośrodkiem referencyjnym w zakresie neurochirurgii i prekursorem wielu metod diagnozy i leczenia w Polsce. Realizuje szereg projektów badawczych i badań klinicznych.

 

Neuro Device Group to warszawska firma działająca w dziedzinach związanych z neuronauką. Wielokrotnie nagradzana była za opracowywanie innowacyjnych rozwiązań w medycynie. Od kliku lat firma przygotowuje się do realizacji swojego głównego celu, jakim jest neuroprotezowanie, rozwijając swoje kompetencje w tej dziedzinie. Spotkanie w Pałacu Prezydenckim inicjuje kolejną fazę prac nad tworzonymi przez Neuro Device technologiami w neuroprotetyce.

 

Blackrock Microsystems ze Stanów Zjednoczonych jest wiodącym dostawcą technologii m.in. w dziedzinie neuroinżynierii. Rozwiązania firmy są stosowane przez najlepsze światowe instytuty badawcze pracujące nad BCI, bioniką i diagnostyką padaczki.

Poleć znajomemu