Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 21 września 2019

XXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników z udziałem Doradcy Prezydenta RP Pawła Sałka

  |   XXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników z udziałem Doradcy Prezydenta RP Pawła Sałka (fot. Krzysztof Świertok/ Jasna Góra) XXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników z udziałem Doradcy Prezydenta RP Pawła Sałka (fot. Krzysztof Świertok/ Jasna Góra) XXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników z udziałem Doradcy Prezydenta RP Pawła Sałka (fot. Krzysztof Świertok/ Jasna Góra)

Prezydencki Doradca Paweł Sałek reprezentował Prezydenta RP Andrzeja Dudę na XXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Leśników na Jasną Górę organizowanej pod hasłem „Lasy Państwowe od 95 lat wiernie z narodem”.

 

Pan Doradca odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy do zgromadzonych pielgrzymów. Prezydent podziękował za pracę leśnikom i troskę jaką otaczają lasy oraz przypomniał o leśnikach, którzy w czasie II wojny światowej działali w ruchu oporu oddając życie za okupowaną ojczyznę:

 

„To dobra okazja, by podkreślić, że lasy są naszym wspólnym dobrem, które powinniśmy otaczać szczególną troską. Tym bardziej pragnę wyrazić moją wdzięczność wszystkim pracownikom Lasów Państwowych za trud, jaki wkładają Państwo w zachowanie polskich lasów. Dziewięćdziesiąt pięć lat państwowej gospodarki leśnej w Polsce upewnia nas w przekonaniu, że las jako dobro wspólne powinien podlegać szczególnej ochronie państwa i pozostać jego własnością. Lasy mają dla Polski znaczenie strategiczne.(…) W osiemdziesiątą rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej chciałbym też wspomnieć o wszystkich leśnikach, którzy wówczas działali w ruchu oporu, walczyli z bronią w ręku i oddali swoje życie za Ojczyznę. Nie byłoby Polski podziemnej, gdyby nie zaangażowanie leśników. To dzięki nim możliwa była walka oddziałów partyzanckich, działalność wywiadowcza, alianckie zrzuty żywności i broni, desant Cichociemnych. Jest to piękna karta w historii Lasów Państwowych, o której nie wolno nam zapominać.”

Pan Doradca Paweł Sałek wziął udział w Mszy Św. dla uczestników XXIII Pielgrzymki Leśników odprawionej na jasnogórskim szczycie. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo. Na koniec Mszy Św. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych zawierzył wszystkich leśników opiece Matki Bożej Częstochowskiej.

 

Uroczystości zostały zakończone czuwaniem przed Cudownym Obrazem Maryi Niepokalanej.

Poleć znajomemu