Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 29 września 2019

Uroczystości nadania aktu pośmiertnego awansu śp. ks. ppłk. Józefowi Wryczy z udziałem Piotra Karczewskiego

Prezydencki Doradca Piotr Karczewski wziął udział w uroczystościach związanych nadaniem aktu pośmiertnego awansu śp. ks. ppłk. Józefowi Wryczy.


Na początku uroczystości została odprawiona Msza Święta celebrowana w Kaplicy Grobu Pańskiego na Kalwarii Wielewskiej. W trakcie trwania Eucharystii, której przewodniczył
ks. bp. Arkadiusz Okroj, dokonano poświęcenia i odsłonięcia tablic upamiętniających ks. gen. Józefa Wryczę.

 

Doradca odczytał list Prezydenta RP skierowany do uczestników pośmiertnych uroczystości. Prezydent Andrzej Duda podkreślił ogromne zaangażowanie księdza w ruch młodokaszubski oraz jego walkę z Niemcami w czasie wojny i komunistami po wojnie:


„Z zadumą i wzruszeniem wspominamy dziś prawego człowieka i wielkiego Polaka ziemi kaszubskiej i regionu pomorskiego. Dzisiaj śp. ks. ppłk. Józef Wrycza – legendarny kapłan z Pomorza – dołącza do grona generałów Wojska Polskiego. We wrześniu 1939 roku i w okresie okupacji hitlerowskiej nadal służył naszej Ojczyźnie jako kapelan i żołnierz. Był przywódcą duchowym Kaszubów i Pomorzan. Zaangażowany w działalność konspiracyjną, pełnił funkcje prezesa Rady Naczelnej Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Poszukiwany przez Niemców, skutecznie się ukrywał. Po wojnie – mimo stałej inwigilacji komunistycznych służb – odważnie występował w obronie prawdy.”


Decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy śp. ks. ppłk. Józef Wrycza został awansowany na stopień generała brygady.

 

Poleć znajomemu