przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 29 września 2019

Uroczystości nadania aktu pośmiertnego awansu śp. ks. ppłk. Józefowi Wryczy z udziałem Piotra Karczewskiego

Prezydencki Doradca Piotr Karczewski wziął udział w uroczystościach związanych nadaniem aktu pośmiertnego awansu śp. ks. ppłk. Józefowi Wryczy.


Na początku uroczystości została odprawiona Msza Święta celebrowana w Kaplicy Grobu Pańskiego na Kalwarii Wielewskiej. W trakcie trwania Eucharystii, której przewodniczył
ks. bp. Arkadiusz Okroj, dokonano poświęcenia i odsłonięcia tablic upamiętniających ks. gen. Józefa Wryczę.

 

Doradca odczytał list Prezydenta RP skierowany do uczestników pośmiertnych uroczystości. Prezydent Andrzej Duda podkreślił ogromne zaangażowanie księdza w ruch młodokaszubski oraz jego walkę z Niemcami w czasie wojny i komunistami po wojnie:


„Z zadumą i wzruszeniem wspominamy dziś prawego człowieka i wielkiego Polaka ziemi kaszubskiej i regionu pomorskiego. Dzisiaj śp. ks. ppłk. Józef Wrycza – legendarny kapłan z Pomorza – dołącza do grona generałów Wojska Polskiego. We wrześniu 1939 roku i w okresie okupacji hitlerowskiej nadal służył naszej Ojczyźnie jako kapelan i żołnierz. Był przywódcą duchowym Kaszubów i Pomorzan. Zaangażowany w działalność konspiracyjną, pełnił funkcje prezesa Rady Naczelnej Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Poszukiwany przez Niemców, skutecznie się ukrywał. Po wojnie – mimo stałej inwigilacji komunistycznych służb – odważnie występował w obronie prawdy.”


Decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy śp. ks. ppłk. Józef Wrycza został awansowany na stopień generała brygady.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.