Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 4 października 2019

Otwarcie Muzeum Broni Pancernej z udziałem Doradcy Bogusława Winida

Otwarcie Muzeum Broni Pancernej z udziałem Doradcy Bogusława Winida

Bogusław Winid, Doradca Prezydenta RP wziął udział w uroczystym otwarciu Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Na ekspozycji możemy znaleźć unikatowe zbiory z Polski i Europy.

 

Pan Doradca odczytał list Prezydenta RP do zgromadzanych na uroczystościach otwarcia Muzeum, w którym Prezydent Andrzej Duda podkreślił ogromną rolę broni pancernej w odzyskaniu niepodległości:

 

„Bardzo się cieszę, że w tym wyjątkowym czasie, kiedy świętujemy jubileusz stulecia odrodzenia, obrony i odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej powstała tak wyjątkowa placówka. Tradycje i czyny bojowe polskiej broni pancernej są bardzo bogate, choć w wieku czołgów nie dane nam było długo się cieszyć własnym, suwerennym państwem. To jednak wspaniały symbol, że właśnie teraz zostają one godnie uhonorowane odnowioną i znacznie wzbogaconą ekspozycją.”

 

W muzeum zlokalizowanym niedaleko lotniska Ławica można zobaczyć m.in czołgi Patton, Cromwell, Sherman Firefly. Dużą atrakcją dla zwiedzających bez wątpienia jest czołg T-34, czyli legendarny „Rudy 102” znany z serialu „Czterej pancerni i pies” oraz czołgi, które zagrały w "Moście szpiegów" Stevena Spielberga.

 

Poleć znajomemu