Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 6 października 2019

Uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej małżeństwo Władysławę i Stanisława Krysiewiczów z udziałem Doradcy Barbary Fedyszak-Radziejowskiej

Doradca Prezydenta RP Barbara Fedyszak-Radziejowska uczestniczyła w uroczystościach odsłonięcia tablicy upamiętniającej małżeństwo Władysławy i Stanisława Krysiewiczów zamordowanych za pomoc okazaną Żydom w czasie okupacji niemieckiej.

 

Pani Doradca uczestniczyła w Mszy Świętej w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Waniewie. Po uroczystej Eucharystii Pani Barbara Fedyszak-Radziejowska w imieniu Prezydenta RP złożyła wiązankę kwiatów przed nowo odsłoniętą tablicą upamiętniającą Władysławę i Stanisława Krysiewiczów.

 

Tablica upamiętniająca dzielne małżeństwo została odsłonięta w ramach projektu „Zawołani po imieniu”, realizowanego przez Instytut Pileckiego. Inicjatywa ma na celu wskrzesić pamięć o Polakach ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.

 

W 1993 roku Władysława i Stanisław Krysiewiczowie zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

Poleć znajomemu