Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 30 września 2019

Inauguracja Roku Akademickiego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach

Prezydencki Doradca Cezary Kochalski uczestniczył w uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2019/2020 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

 

Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie odśpiewaniem "Gaudeamus Igitur", hymnu państwowego oraz wystąpieniem rektora, dr. hab. Roberta Tomanka, prof. UE. Pan Doradca odczytał list Prezydenta RP, w którym Pan Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę na przypadającą w tym roku 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz na zamordowanych przez Niemców w tym okresie profesorów wyższych uczelni:

 

„W osiemdziesiątą rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej pragnę również wspomnieć o ludziach nauki, którzy padli ofiarą niemieckiego i sowieckiego terroru. O pomordowanych przez Niemców profesorach Uniwersytetu Jagiellońskiego i uczelni lwowskich. O wykładowcach akademickich więzionych w niemieckich obozach koncentracyjnych i sowieckich łagrach. O tych, którzy bohatersko służyli Polsce, prowadząc tajne nauczanie czy walcząc z bronią w ręku. O wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę. Zawdzięczamy im naszą wolność i nasze trwanie. To dzięki ludziom nauki ocalały skarby naszej kultury i możliwa była odbudowa Polski ze zgliszcz, jakie pozostawiła po sobie wojna. Składamy im hołd, wspominając zarówno ich dokonania, jak i tragiczny los wielu z nich.”

 

Podczas uroczystości wykład inauguracyjny pt. "Czy prawdziwie wolnej sztuce potrzebny jest mecenat?" wygłosił JM Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, prof. dr hab. Władysław Szymański.

Poleć znajomemu