Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 26 października 2019

XVIII Sympozjum Tarnogórskie z udziałem Doradcy Prezydenta RP Agnieszki Lenartowicz-Łysik

Doradca Prezydenta RP Agnieszka Lenartowicz-Łysik uczestniczyła w XVIII Sympozjum Tarnogórskim Górny Śląsk - stąd nasz ród. Uroczystość nawiązywała do ogłoszonych przez Sejm RP tegorocznych obchodów Powstań Śląskich.

 

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny odprawionej w Kościele św. Piotra i Pawła, której przewodniczył bp Jan Kopiec.

 

Podczas uroczystości pani Doradca podkreśliła m.in ogromną rolę Powstań Śląskich w ukształtowaniu granic II Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Na przestrzeni całego kończącego się już roku obchodów odbyło się wiele wydarzeń dla upamiętnienia tych tak ważnych zrywów powstańczych, które wpłynęły na ostateczny kształt terytorialny II Rzeczpospolitej. W maju w Warszawie delegacja mieszkańców Śląska przekazała Prezydentowi Andrzejowi Dudzie replikę proporca powstańczego „Tobie Polsko”, który stanowi odtąd wystrój Sali Chorągwianej Pałacu Prezydenckiego obok ważnych polskich symboli jak Chorągiew Wielka Królestwa Polskiego z okresu bitwy pod Grunwaldem czy flaga Solidarności. W sierpniu Prezydent Andrzej Duda podczas XI uroczystej Sesji Sejmiku Województwa Śląskiego złożył w imieniu całego narodu polskiego hołd wszystkim bohaterskim uczestnikom powstań śląskich.(…)”.

Poleć znajomemu