Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 30 listopada 2019

Dzień Górnika w Kopalni Piast-Ziemowit z udziałem Doradcy Prezydenta RP Agnieszki Lenartowicz-Łysik

Doradca Prezydenta RP Agnieszka Lenartowicz-Łysik uczestniczyła w uroczystej Akademii Barbórkowej z okazji Dnia Górnika w Kopalni Węgla Kamiennego Piast-Ziemowit w Lędzinach.

 

Podczas uroczystości barbórkowych zorganizowanych w Cechowni Kopalni Piast-Ziemowit Pani Doradca odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do zgromadzonych gości. Pan Prezydent złożył w nim najserdeczniejsze życzenia górnikom podkreślając jednocześnie ogromną odwagę i determinację, jaka towarzyszyła bohaterom Powstań Śląskich, broniących fundamentalnych wartości państwa polskiego:

 

Z okazji Barbórki – pięknego polskiego święta, jednoczącego górniczą brać i wszystkich pracowników przemysłu wydobywczego – składam Dyrekcji oraz wszystkim Pracownikom Kopalni Węgla Kamiennego Piast-Ziemowit najserdeczniejsze gratulacje, podziękowania i życzenia. Gratuluję nowych sukcesów w Państwa trudnej, często niebezpiecznej, lecz niezastąpionej pracy. (…)Szanowni Państwo, bogaty ceremoniał barbórkowy to między innymi górnicze szpady i mundury. Wzorowane na strojach piechoty Królestwa Polskiego, pojawiły się na naszych ziemiach ponad 200 lat temu. Prawo do ich noszenia jest wielkim przywilejem. Polscy górnicy udowodnili, że potrafią walczyć. Nie tylko pod ziemią – z potężnymi siłami natury i własną, ludzką słabością, lecz również w obronie wolności i sprawiedliwości; za Polskę, za wiarę, mowę i tradycje ojców. W tym roku przypomina nam o tym setna rocznica wybuchu pierwszego z trzech Powstań Śląskich.”

 

Kopalnia w Lędzinach jest jedną z najstarszych w Polsce. Rozpoczęła wydobycie 3 grudnia 1952 roku. Przystosowanie do działania w nowoczesnych warunkach oraz jej ciągły rozwój stawia dzisiaj tę kopalnię w szeregu najnowocześniejszych i największych zakładów górniczych w kraju.

Poleć znajomemu