Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 31 stycznia 2020

Obchody stulecia powrotu Chojnic do Polski z udziałem Doradcy Piotra Karczewskiego

Doradca Prezydenta RP Piotr Karczewski uczestniczył w obchodach stulecia powrotu Chojnic do Rzeczypospolitej. Uroczystości są związane z jubileuszem zaślubin Polski z morzem.

 

Pan Doradca złożył okolicznościową wiązankę kwiatów na rynku głównym przy Bramie Człuchowskiej oraz odczytał list Prezydenta RP do zgromadzonych mieszkańców. Pan Prezydent podziękował Kaszubom za kultywowanie języka i tradycji przodków:

 

„Gorąco dziękuję za to, że czczą Państwo pamięć swoich przodków i poprzedników, którzy pozostając przez blisko półtora wieku pod władzą pruskich zaborców, mimo silnej presji germanizacyjnej dochowali wierności narodowemu dziedzictwu i tożsamości. A kiedy nadeszła chwila dziejowego przełomu, całym sercem zaangażowali się w odbudowę struktur suwerennego państwa i jego obronę przed najazdem bolszewickim. (…)W świetle przeżyć i doświadczeń tamtego pokolenia, które Niepodległą wywalczyło, możemy pełniej niż na co dzień dostrzec i docenić fundamentalne znaczenie, jakie ma dla narodu posiadanie własnego suwerennego państwa. To od naszego wytrwałego wysiłku zależy przyszłość Polski – wspólna przyszłość wszystkich nas, Polaków. To my własnym trudem umacniamy bezpieczeństwo i budujemy pomyślność Ojczyzny i naszych rodzin. To nasza aktywność i zaangażowanie napełniają struktury państwowe obywatelskim i patriotycznym duchem.”

 

Obchody zakończyło wmurowanie kapsuły czasu w płycie na Starym Rynku oraz uroczysta Msza Święta w intencji Chojnic i Ojczyzny w Bazylice Mniejszej pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach.

Poleć znajomemu