Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 6 lutego 2020

Uroczystości upamiętniające strajk generalny na Podbeskidziu z 1981 r.

  |   Uroczystości upamiętniające strajk generalny na Podbeskidziu z 1981 r. (Fot. UM Bielsko-Biała) Uroczystości upamiętniające strajk generalny na Podbeskidziu z 1981 r. (Fot. UM Bielsko-Biała) Uroczystości upamiętniające strajk generalny na Podbeskidziu z 1981 r. (Fot. UM Bielsko-Biała)

W Bielsku-Białej z udziałem Agnieszki Lenartowicz-Łysik, Doradcy Prezydenta RP odbyły się uroczystości upamiętniające strajk generalny na Podbeskidziu z 1981 r. Było to bezprecedensowe w skali kraju wydarzenie, skierowane przeciwko aparatowi ówczesnej władzy komunistycznej oraz jej nadużyciom i przestępstwom.

 

Pani Doradca odczytała list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników obchodów.  „Trzydzieści dziewięć lat temu zakończył się strajk generalny na Podbeskidziu. Był to ważny epizod pokojowej rewolucji Solidarności, który trzeba zachować w pamięci obecnych i przyszłych pokoleń Polaków. Zapisał się on w naszej historii jako masowy, pełen determinacji protest w imię wartości podstawowych i ponadczasowych. W imię zasad, które trzeba głosić stale i których należy przestrzegać również w obecnym czasie, w wolnej Ojczyźnie. Solidarność – niezależny samorządny związek zawodowy, a jednocześnie wielki ruch społeczny – upominała się o poszanowanie podstawowych praw człowieka i obywatela. O godne warunki pracy i płacy, o równość wobec prawa, o demokratyczną kontrolę nad wszystkimi władzami w państwie, o suwerenną Rzeczpospolitą. O to, żeby Polska była Polską” – napisał Prezydent RP.

 

W listopadzie 1980 roku przedstawiciele komisji zakładowych „Solidarności” z Regionu Podbeskidzie oskarżyli osoby zajmujące kluczowe stanowiska w administracji wojewódzkiej i miejskiej, działaczy partyjnych oraz komendantów Milicji Obywatelskiej o wykorzystywanie stanowisk do czerpania korzyści majątkowych.

 

Wśród oskarżonych znaleźli się m.in. sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR, wojewoda oraz prezydent Bielska-Białej. Specjalna komisja potwierdziła większość zarzutów, lecz władze państwowe nie wyciągnęły wobec winnych konsekwencji. 27 stycznia 1981 r. w zakładach woj. bielskiego rozpoczął się strajk generalny. Po dziesięciu dobach protest został zakończony sukcesem. Ze stanowisk ustąpili sekretarz PZPR, wojewoda i jego zastępcy, prezydent miasta, komendant MO.

Poleć znajomemu