Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 21 lutego 2020

Uroczystości pogrzebowe śp. Jerzego Gruzy

W piątek w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe Jerzego Gruzy - polskiego reżysera, scenarzysty filmowego, telewizyjnego i teatralnego, aktora oraz twórcy wielu programów i widowisk telewizyjnych. W ceremonii uczestniczył Doradca Prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz, który odczytał list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 

Zobacz także: List Prezydenta do uczestników uroczystości pogrzebowych śp. Jerzego Gruzy Śmierć śp. Jerzego Gruzy oznacza symboliczne domknięcie pewnego rozdziału w dziejach polskiego filmu i teatru. Odszedł arcymistrz komedii, reżyser, scenarzysta, aktor. Przez całe swe twórcze życie dbał o to, by poprawiać nastrój Polakom, co zwłaszcza w czasach PRL-u nie było zadaniem łatwym” – podkreślił Prezydent. Przypomniał, że Gruza „wyreżyserował niezwykle lubiane seriale i filmy, jak „Wojna domowa”, „Czterdziestolatek”, „Dzięcioł” – pełne inteligentnego humoru i ciepłej ironii, gdzie zagrała plejada polskich aktorów”.

 

Zobacz także: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla śp. Jerzego Gruzy Jerzy Gruza został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej. W imieniu Prezydenta order przekazał, na ręce najbliższej rodziny zmarłego, Doradca Prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz.

 

Poleć znajomemu