Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 5 marca 2020

Międzynarodowa Konferencja „Katyń Pro Memoria”

Doradca Prezydenta RP prof. Andrzej Waśko uczestniczył w Międzynarodowej Konferencji „Katyń Pro Memoria” z okazji 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wydarzenie zostało objęte patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Doradca podczas uroczystości odczytał przesłanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy do zgromadzonych uczestników wydarzenia. Prezydent oddał w nim hołd ofiarom zbrodni popełnionej przez komunistów w kwietniu 1940 r. oraz podziękował osobom odpowiedzialnym za kultywowanie pamięci o pomordowanych: „W hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej – jeńcom wojennym i więźniom politycznym ludobójczo zgładzonym przez NKWD: generałom i oficerom Wojska Polskiego, żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszom Policji Państwowej, urzędnikom i innym członkom elity odrodzonego suwerennego państwa, którzy poświęcili własne życie za wierność Ojczyźnie (…) Z najwyższym uznaniem i głęboką wdzięcznością dla wszystkich, którzy w czasach reżimu komunistycznego strzegli prawdy i pielęgnowali pamięć o zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze, Kijowie, Mińsku i innych miejscach kaźni.”

 

Konferencja została zorganizowana przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Federację Rodzin Katyńskich. W trakcie wydarzenia prelekcje wygłosili znani badacze problematyki katyńskiej z Polski i zagranicy. Istotnym punktem uroczystości było zaprezentowanie interaktywnego portalu internetowego, który ma przybliżyć młodemu pokoleniu Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu oraz jego historię.

Poleć znajomemu