Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 26 sierpnia 2020

Uroczystości pogrzebowe Ewy Demarczyk z udziałem doradcy Andrzeja Waśki

Doradca Prezydenta RP prof. Andrzej Waśko uczestniczył w ceremonii pogrzebowej śp. Ewy Demarczyk na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Legenda polskiej sceny, nazywana „Czarnym Aniołem”, zmarła w wieku 79 lat.

 

W ostatnim pożegnaniu gwiazdy uczestniczyły tłumy wielbicieli jej talentu. Żałobnicy mieli ze sobą białe i czerwone róże. Pan Doradca Andrzej Waśko w imieniu Pana Prezydenta złożył okolicznościowy wieniec oraz odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników ceremonii pogrzebowej, wspominając i dziękując za dorobek artystyczny zmarłej legendy polskiej muzyki:

 

„Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Ewy Demarczyk. Zgasła jedna z najjaśniejszych gwiazd na firmamencie polskiej kultury, wybitna pieśniarka, mistrzyni interpretacji, genialna, niezapomniana artystka. (…) Tworzyła niezwykłe muzyczne spektakle, gdzie emocje splatały się z głęboką zadumą nad ludzkim losem. W Jej wspaniałych pieśniach – jak w zwierciadle – znalazł odbicie miniony XX wiek – czas wojen, kryzysu wartości i ludzkiego osamotnienia, ale i nadziei. O tym właśnie opowiadali Jej bohaterowie. Zapraszała swoich słuchaczy do świata wyrafinowanych dźwięków i słów, a jednocześnie znakomicie popularyzowała poezję, wydobywała z niej nowe i aktualne sensy. „Wiersze wojenne”, „Karuzela z madonnami”, „Czarne anioły”, „Rebeka”, „Taki pejzaż” – to tylko niektóre tytuły z Jej wyśmienitego i dobrze znanego repertuaru. (…) Dziś pragniemy podziękować Ewie Demarczyk za cały Jej dorobek artystyczny, który nam ofiarowała i do którego będziemy stale wracać, by czerpać z niego piękno i prawdę przeżyć.”.

 

W uroczystości, obok rodziny i przyjaciół artystki, uczestniczyli także politycy, m.in. Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

 

Ewa Demarczyk należała do najwybitniejszych polskich piosenkarek. Cieszyła się ogromną popularnością, w szczególności za sprawą występów w „Piwnicy pod Baranami”. W 1963 roku zadebiutowała na festiwalu w Opolu, gdzie wykonywała m.in. utwór „Czarne anioły” oraz „Karuzelę z madonnami”. Występowała również poza granicami kraju, w tym w Austrii, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Stanach Zjednoczonych.

 

 

Poleć znajomemu