Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 23 sierpnia 2020

A. Lenartowicz-Łysik na uroczystości 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” w Stalowej Woli

  |   fot. Igor Witowicz/IPN fot. Igor Witowicz/IPN

Doradca Agnieszka Lenartowicz-Łysik uczestniczyła w obchodach 40. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Stalowej Woli. Wydarzenie zostało objęte patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz dziekan Krzysztof Kida – stalowowolski duszpasterz „Solidarności”.

 

Doradca odczytała list Prezydenta RP do zgromadzonych uczestników uroczystości. Prezydent Andrzej Duda wskazał ogromną rolę wydarzeń sierpniowych w 1980 roku w upadku komunizmu oraz podkreślił rolę etosu Polskiego Sierpnia w budowaniu wolnej, suwerennej Rzeczypospolitej:

„Sierpień 1980 to fundament wolnej Polski. To zarazem historyczny przełom, który dał początek wielkim przemianom, przekształcającym Europę i świat. Walka podjęta przez Polaków stała się inspiracją dla innych narodów i doprowadziła do upadku komunizmu.(…) Dziesięciomilionowa „Solidarność” zapisała się w naszej narodowej i powszechnej historii jako fenomen międzyludzkiej wspólnoty. Wspólnoty zbudowanej wokół fundamentalnych wartości, którym Polacy zawsze pozostawali niezmiennie wierni. Pod znakiem „Solidarności” – który stał się już składnikiem polskiego, ale także światowego dziedzictwa – połączyli się ludzie wielu środowisk, pokoleń, postaw i poglądów w imię wspólnego dobra, w imię pomyślności Ojczyzny.(…) Etos Polskiego Sierpnia, etos, który prowadził Polaków skupionych w NSZZ „Solidarność”, nie należy już tylko do historii, ale przede wszystkim jest żywą inspiracją dla przyszłości. Zapomnieć, zdradzić ideały Sierpnia – to zagrozić podstawom wolnej, silnej i sprawiedliwej Rzeczypospolitej. Nie jest to kwestia przekonań politycznych, lecz po prostu kwestia polskiej racji stanu, społecznej stabilności i spójności, możliwości rozwojowych naszej Ojczyzny.

 

Obchody zakończył koncert polskich pieśni patriotycznych pt. „Bo lepiej, byśmy stojąc umierali, niż mamy klęcząc, na kolanach żyć” w wykonaniu Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej i Pałacyku Michla (Miejski Dom Kultury), Chóru Dworskiego (Stalowowolskie Towarzystwo Artystyczne STOWART) oraz Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1930” pod dyrekcją Edwarda Horoszki.

 

Poleć znajomemu