Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 1 września 2020

Doradca Mariusz Rusiecki na uroczystościach w Wieluniu

fot. Urząd Miejski w Wieluniu

Mariusz Rusiecki, Doradca Prezydenta RP, uczestniczył w uroczystości upamiętniającej ofiary bombardowania Wielunia 1 września 1939 roku.

 

Doradca odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz złożył wieniec przed pomnikami ofiar II Wojny Światowej. Prezydent w liście do organizatorów i uczestników obchodów napisał m.in.: „Łączę się z Państwem, składając hołd ofiarom zbrodniczego nalotu niemieckiej Luftwaffe z 1 września 1939 roku i wszystkim mieszkańcom Wielunia poległym i zamordowanym przez hitlerowskich najeźdźców. Oddaję cześć także obrońcom Ojczyzny i uczestnikom konspiracji niepodległościowej, wywodzącym się stąd i tutaj działającym.
Dziękuję lokalnej społeczności za pielęgnowanie pamięci o tragicznych losach Państwa rodzinnego miasta. Dziękuję za wierność dziedzictwu przodków, za zachowywanie prawdy o tym, co się tu wydarzyło, oraz za niesienie rodakom, Europie i całemu światu przestrogi, która płynie z tego tak okrutnie doświadczonego miejsca".


Punktualnie o godz. 4.40 nad Wieluniem rozbrzmiały syreny, dokładnie tak jak 81 lat temu, gdy na niebie pojawiło się 29 niemieckich sztukasów. Niemcy zbombardowali m.in. szpital, chcąc wzbudzić panikę i zasiać strach.
 

Poleć znajomemu