Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 23 sierpnia 2020

Obchody 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” w Przemyślu z udziałem Agnieszki Lenartowicz-Łysik

Doradca Prezydenta RP Agnieszka Lenartowicz-Łysik reprezentowała Prezydenta Andrzeja Dudę podczas uroczystości 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” w Przemyślu.

 

W Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji 40. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Uroczystej Eucharystii dziękczynnej przewodniczył abp Adam Szal, Metropolita Przemyski.

 

Doradca Lenartowicz-Łysik odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym Prezydent oddał hołd walczącym o wolność opozycjonistom oraz wyraził wdzięczność za budowanie dzisiejszego solidaryzmu społecznego:

 

W imieniu niepodległej Rzeczypospolitej oddaję hołd wszystkim, którzy przed 40 laty stanowczo sprzeciwili się złu komunistycznego systemu, walcząc o wolność, godność i prawdę, o społeczną sprawiedliwość i respektowanie praw pracowniczych. Każde ówczesne świadectwo odwagi, niepokorności i ofiarności miało wielkie znaczenie i przyczyniło się do zwycięskiego sukcesu.(…) Dziękuję wszystkim, którzy wspólnie pracują na rzecz umacniania solidaryzmu i sprawiedliwości społecznej, równości szans, godzenia prężnej przedsiębiorczości z poszanowaniem praw pracowniczych, pomnażania zamożności Polaków i likwidowania sfer ubóstwa. Gorąco dziękuję także za troskę o pielęgnowanie wartości, bez których narodowa wspólnota nie może istnieć ani się rozwijać. Razem składamy świadectwo, że Polski Sierpień jest stale obecny w naszej pamięci, sercach i sumieniach oraz że czerpiemy z niego wizję pomyślnego bytu Rzeczypospolitej.”

 

Uroczystości tej towarzyszyła wystawa związana z jubileuszem związku oraz wykład Artura Brożyniaka przedstawiciela  Oddziału IPN w Rzeszowie oraz prezentacja multimedialna poświęcona historii przemyskiej „Solidarności w latach 1980-1981.

 

Poleć znajomemu