Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 31 sierpnia 2020

Uroczystości pogrzebowe śp. Piotra Szczepanika

Doradca Prezydenta RP prof. Andrzej Waśko uczestniczył w ceremonii pogrzebowej śp. Piotra Szczepanika. Popularny piosenkarz, gitarzysta i aktor zmarł po długiej chorobie w wieku 78 lat.

 

W poniedziałkowe południe z balkonu lubelskiego ratusza zaraz po hejnale wybrzmiały na trąbce dwie znane wszystkim melodie z repertuaru Piotra Szczepanika- „Cisza” i „Kochać”. Następnie odbyła się Msza żałobna w Archikatedrze Lubelskiej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik.

 

Doradca podczas ceremonii złożył okolicznościowy i wieniec odczytał list Prezydenta RP, w którym Prezydent złożył kondolencje rodzinie oraz wspomniał działalność artystyczną i opozycyjną zmarłego:

 

Proszę przyjąć moje najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia w dniu ostatniego pożegnania śp. Piotra Szczepanika. Wspominam Go jako oryginalnego wykonawcę, muzyka, a jednocześnie wspaniałego i prawego człowieka. Był mistrzem piosenki lirycznej, zabarwionej nutą melancholii i nostalgii. Śpiewane przez Niego „Żółte kalendarze”, „Goniąc kormorany”, „Kochać”, „Nigdy więcej” i inne popularne i wzruszające przeboje przez lata towarzyszyły nowym pokoleniom słuchaczy. Cenił sztukę prawdziwą i bronił jej przed zakusami komunistycznej cenzury. W latach 80. współorganizował koncerty piosenki niezależnej, w pełni utożsamiając się z ideałami Solidarności, co wymagało wówczas odwagi i polskiego serca. Pozostał wierny najwyższym wartościom, o czym Rzeczpospolita zawsze będzie pamiętać, podobnie jak o wielkim wkładzie Zmarłego w rozwój naszej kultury.

Poleć znajomemu