Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 8 września 2020

Andrzej Waśko na konferencji „Generał Władysław Anders – żołnierz i polityk w 50. rocznicę śmierci”

Doradca Andrzej Waśko na konferencji „Generał Władysław Anders – żołnierz i polityk w 50. rocznicę śmierci” [fot. Sławomir Kaster]

Andrzej Waśko, Doradca Prezydenta RP, uczestniczył w konferencji naukowej poświęconej postaci i działalności wybitnego Polaka, dowódcy i polityka – gen. Władysława Andersa. Doradca odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który podkreślał wyjątkowe znaczenie dokonań gen. Andersa dla patriotyzmu i życia w wolnej Polsce:

 

„Władysław Anders zajął poczesne miejsce w panteonie najznamienitszych polskich patriotów. Urodzony żołnierz, utalentowany kawalerzysta, dowódca polowy i sztabowiec, którego drogi życia ściśle splatały się z dziejami walk o wolną Rzeczpospolitą. Formowanie I Korpusu Polskiego generała Dowbora-Muśnickiego, powstanie wielkopolskie i wojna polsko-bolszewicka, następnie okres budowy i modernizacji Wojska Polskiego oraz szkolenia jego elit dowódczych, wojna obronna 1939 roku, niewola sowiecka, formowanie i szlak bojowy polskich oddziałów na Wschodzie nazywanych Armią Andersa, a wreszcie powojenne wygnanie na obczyźnie oraz współtworzenie emigracyjnych władz polskich w Londynie – każdy z wymienionych etapów życia Generała Andersa jest opowieścią o niezłomnej służbie Polsce wolnej i niepodległej”.

 

Konferencja została zorganizowana przez Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w ramach Centralnego Projektu Badawczego „Polska emigracja niepodległościowa 1945–1990”. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Poleć znajomemu