Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 17 września 2020

Doradca Marcin Drewa na konferencji naukowej „Nie zapomnijcie tamtych dni”

Doradca Marcin Drewa na konferencji naukowej „Nie zapomnijcie tamtych dni”. Fot. Łukasz Szełemej

Doradca Prezydenta RP Marcin Drewa uczestniczył w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Nie zapomnijcie tamtych dni” w 40. rocznicę powstania NSZZ Solidarność. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Archiwa Państwowe na terenie Park Hotelu w Szczecinie.

 

Zobacz także: List na konferencję „Nie zapomnijcie tamtych dni” w Szczecinie Doradca odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy do zgromadzonych uczestników uroczystości. Prezydent podkreślił historyczną rolę jaką odegrał ruch solidarnościowy dla suwerenności Polski oraz innych krajów bloku wschodniego: „Bardzo się cieszę, że w 40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” organizowana jest w Szczecinie ogólnopolska konferencja naukowa „Nie zapomnijcie tamtych dni”. Na wspólnej debacie gromadzą się tutaj działacze opozycji solidarnościowej, będący świadkami wydarzeń sprzed czterech dekad, a także historycy, archiwiści i politolodzy. Jest ogromnie ważne, aby wnikliwie badać i upowszechniać w społecznej świadomości całą historię Polskiego Sierpnia i ruchu solidarnościowego.(…) Spotykają się Państwo w dniu 17 września – dla uczczenia daty sprzed 40 lat, kiedy to przedstawiciele Międzyzakładowych Komitetów Założycielskich przyjęli statut NSZZ „Solidarność”. Rozstrzygnięto w nim, że niezależny ruch solidarnościowy będzie miał strukturę regionalną, obejmującą całą Polskę – co znacząco zwiększyło możliwości działania i uformowało Solidarność jako wielomilionową siłę o historycznym znaczeniu. Tak ukształtowana Solidarność stała się potężnym orędownikiem wolności, występując z wolnościowym przesłaniem także do narodów ościennych, co znalazło wyraz w ogromnie ważnym Posłaniu do ludzi pracy Europy Wschodniej.”

 

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

 

Poleć znajomemu