Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 31 grudnia 2020

Paweł Soloch: Myślę, że sceptycyzm odnośnie szczepień będzie malał

– Myślę, że sceptycyzm wobec szczepień na COVID-19 będzie malał w miarę ich postępowania – powiedział szef BBN Paweł Soloch. Tym bardziej, że są pierwsze oznaki mechanizmów w wymiarze globalnym, które będą wymuszały na osobach chcących brać udział w wymianie międzynarodowej, posiadanie świadectwa szczepienia – dodał.
 

Według sondaży, 47 proc. Polaków deklaruje, iż zamierza się zaszczepić przeciwko COVID-19. Duża część Polaków, 44 proc., wciąż jednak jest sceptyczna. O sceptyczne nastawienie części Polaków do szczepienia na COVID-19 pytany był w czwartek na antenie Rozgłośni Katolickich „Poranek Siódma-Dziewiąta” szef BBN Paweł Soloch.

 

Zapytany, czy w Polsce jest planowane wprowadzenie takich rozwiązań, by osoby zaszczepione miały jakieś udogodnienia np. w transporcie, odparł: – Nie sądzę. Natomiast ta dyskusja, która dzieje się w świecie zachodnim, dotyczy na przykład również kwestii przewoźników, lotów – powiedział min. Soloch.
 

Zwrócił uwagę, że już obecnie w związku z pandemią mamy do czynienia z istotnymi ograniczeniami, do wielu krajów podróżujący nie wjadą bez wykonanego testu antycovidowego. – Więc te restrykcje, ograniczenia już w wielu sferach, mówię przede wszystkim w obiegu międzynarodowym, nie mówię o naszym kraju, rzeczywiście zaczynają funkcjonować – powiedział Paweł Soloch.
 

W Polsce w niedzielę rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 preparatem konsorcjum firm Pfizer i BioNTech. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele. Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu, zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia. (PAP)

Poleć znajomemu