Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 4 lutego 2021

Łukasz Rzepecki: W drugiej połowie roku powołanie Rady ds. Młodzieży przy Prezydencie RP

Łukasz Rzepecki stoi na tle polskich flag

Mamy za sobą kilkadziesiąt spotkań z organizacjami młodzieżowymi, planowane są następne; kolejnym krokiem będzie powołanie w drugiej połowie roku Rady ds. Młodzieży przy Prezydencie RP, która będzie m.in. wypracowywała projekty ustaw – powiedział prezydencki doradca Łukasz Rzepecki.
 

W ramach cyklu „Młodzi w Pałacu” zorganizowano do tej pory kilkadziesiąt spotkań z ponad 30 organizacjami młodzieżowymi. Dotyczyły one inicjatyw i pomysłów w zakresie pomocy młodym ludziom.

 

– Wszystkich organizacji młodzieżowych czy około-młodzieżowych w naszym kraju jest około 300, ponad 180 młodzieżowych rad miast. W marcu i kwietniu mamy zaplanowane spotkania z przedstawicielami młodzieżowych rad miast, gmin, powiatów i województw – wyliczał prezydencki doradca.

 

Jak zaznaczył, trwające obecnie konsultacje to pierwszy etap działań, kolejnym będzie powołanie Rady ds. Młodzieży przy Prezydencie RP, co nastąpi w drugiej połowie tego roku.

 

– Rada ma być organem konsultacyjno-doradczym Prezydenta RP i będzie m.in. wypracowywać inicjatywy legislacyjne – zapowiedział. Podkreślił, że chodzi o to, by głos młodych ludzi był bardziej słyszalny i „aby wzięli sprawy w swoje ręce, jeśli chodzi o proponowanie i tworzenie inicjatyw legislacyjnych”.

 

Jak dodał, część problemów zgłaszanych podczas konsultacji można rozwiązać na bieżąco. – Tak było z tematem wsparcia psychiatrycznego i psychologicznego. Tu była konieczna szybka inicjatywa Prezydenta RP i udało się to zrobić. Pan Prezydent niezwłocznie podjął ten temat, skontaktował się z Panem Premierem i znalazły się środki w budżecie na ten program. 220 mln zł na wsparcie psychologiczne i psychiatryczne wśród dzieci i młodzieży to bardzo ważna sprawa – powiedział Łukasz Rzepecki.

 

Doradca Prezydenta, pytany jakie – według niego – problemy młodych są najbardziej „palące” wymienił m.in. pomoc psychologiczną i psychiatryczną dla dzieci i młodzieży. – Jak wspomniałem, tutaj Pan Prezydent niezwłocznie podjął stosowne działania – dodał. Wśród innych wymienił m.in. potrzebę wsparcia edukacji dzieci i młodzieży z terenów wiejskich oraz walkę z ich wykluczeniem cyfrowym, a także działania na rzecz przygotowania młodych ludzi do wejścia na rynek pracy.

 

Podkreślił, że gdy już powstanie Rada, poruszane podczas konsultacji tematy będą szczegółowo omawiane z ekspertami oraz ministrami odpowiedzialnymi za poszczególne kwestie. – Mamy taki plan, by zapraszać ministrów zajmujących się określoną tematyką i będziemy wspólnie, w dialogu te kwestie rozwiązywać – zaznaczył prezydencki doradca. (PAP)

Poleć znajomemu