Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 14 kwietnia 2021

P. Mucha: 26 kwietnia kolejne posiedzenie prezydenckiego zespołu ds. sędziów pokoju

W uzgodnieniu z szefem prezydenckiego zespołu ds. sędziów pokoju prof. Piotrem Kruszyńskim zwołałem kolejne posiedzenie na 26 kwietnia; czas przejść do bardzo konkretnych prac nad rozwiązaniami prawnymi w tej sprawie – powiedział doradca Paweł Mucha.

 

Zobacz także: Inauguracyjne posiedzenie zespołu ds. sędziów pokoju z udziałem Prezydenta RP We wtorek odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy, a także m.in. lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza oraz przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Prezydent w marcu zdecydował o powołaniu zespołu, którego zadaniem będzie przygotowanie opracowania legislacyjnego dotyczącego wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. Szefem zespołu został prof. Piotr Kruszyński.

 

– Pan Prezydent bardzo trafnie mówi o tym, że dwie główne bolączki wymiaru sprawiedliwości to brak zaufania do wymiaru sprawiedliwości w takim stopniu, w jakim byśmy oczekiwali, i kwestia przewlekłości postępowań. I to jest głos powszechny – powiedział w środę Paweł Mucha. Jak dodał, wprowadzenie instytucji sędziów pokoju może rozwiązać te problemy.

 

– Prezydent podejmuje to wyzwanie, bo od wielu lat prawnicy o tym dyskutują, określone środowiska polityczne tego rodzaju propozycje przedstawiają, została opracowana też „Biała Księga”, którą redagował pan prof. Piotr Kruszyński na polecenie ugrupowania pana Pawła Kukiza – podkreślił prezydencki doradca.

 

Jak dodał, czas przejść z etapu debatowania na etap konkretnych prac nad rozwiązaniami prawnymi w tej sprawie, które Prezydent będzie mógł jako wnioskodawca skierować do prac sejmowych.(PAP)

Poleć znajomemu