Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 7 czerwca 2021

Doradca Paulina Malinowska-Kowalczyk na III Kongresie Zdrowia Psychicznego

Doradca Prezydenta RP Paulina Malinowska-Kowalczyk uczestniczyła w III Kongresie Zdrowia Psychicznego. Wydarzenie, które odbyło się w Amfiteatrze Wolskiego Centrum Kultury w warszawskim Parku Sowińskiego, zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta RP.

 

Podczas uroczystości Doradca odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany na te uroczystości, w którym Pan Prezydent podkreślił ogromne znaczenie wdrażania reformy lecznictwa psychiatrycznego:

 

„Kolejny, trzeci już Kongres Zdrowia Psychicznego jest wydarzeniem wielkiej wagi. Cieszę się, że mogłem objąć nad nim honorowy patronat. To wyjątkowe forum debaty o ochronie jednego z najcenniejszych dóbr, jakim może dysponować człowiek. Ponadto zdrowie w aspekcie umysłowym i emocjonalnym, choć jest wartością samo w sobie, ma również przemożny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego ludzkiego organizmu i na relacje z innymi osobami – w rodzinach, środowiskach sąsiedzkich i zakładach pracy.(…) Uważam, iż elementem tych działań powinna być kontynuacja reformy lecznictwa psychiatrycznego. Zdaję sobie sprawę ze skali wyzwań w tej dziedzinie. Dzięki ekspertyzom uznanych specjalistów – od lutego bieżącego roku są to również członkowie nowo powołanej Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP – oraz dzięki licznym spotkaniom na ten temat – m.in. z Rzecznikiem Praw Pacjenta, Rzecznikiem Praw Dziecka oraz przedstawicielami organizacji młodzieżowych i studenckich – zapoznałem się ze stanem opieki psychiatrycznej nad różnymi środowiskami i grupami wiekowymi.(…) Jestem przekonany, że Państwa dzisiejsze spotkanie przysłuży się zdrowiu obywateli Rzeczypospolitej. Niech będzie ono impulsem do dalszych pozytywnych przemian w dziedzinie powszechnej opieki psychiatrycznej.”

 

III Kongres Zdrowia Psychicznego odbył się pod nazwą „Od instytucji do środowiska – dostępność i szacunek” natomiast hasłem promującym było „Zdrowie psychiczne ma znaczenie”. Głównymi tematami dyskusji była reforma psychiatrii dorosłych oraz leczenie psychiatryczne dzieci i młodzieży.

Poleć znajomemu