Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 20 czerwca 2021

Doradca Mariusz Rusiecki na obchodach 45. rocznicy Wydarzeń Czerwca ’76

Doradca Mariusz Rusiecki na obchodach 45. rocznicy Wydarzeń Czerwca ’76. Fot. NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze

20 czerwca 2021 r. Doradca Mariusz Rusiecki, uczcił w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy uczestników protestów w Ursusie, Radomiu i Płocku składając wieniec przy pomniku na pl. Czerwca 1976 w Ursusie w 45. rocznicę wydarzeń.

 

Zobacz także: Do uczestników obchodów 45. rocznicy Wydarzeń Czerwca ’76 w Ursusie Prezydent Andrzej Duda skierował list do uczestników i organizatorów uroczystych obchodów: „Czerwiec ’76 był zrywem wolności, który pokazał, że Polacy, jednocząc się w solidarnym działaniu, mogą zwyciężyć i zmusić do ustępstw autorytarną władzę. Nastąpiła wielka mobilizacja środowisk opozycyjnych spieszących z pomocą poszkodowanym. To od wydarzeń czerwcowych bierze początek KOR – Komitet Obrony Robotników, ROPCiO – Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, a potem „Solidarność”. To także tutaj, w Ursusie, zaczęła się historia pokolenia ludzi, którzy doprowadzili do niepodległej Polski. 

 

Szanowni Państwo! Przez wiele lat usiłowano o wydarzeniach w Ursusie, Radomiu, Płocku zapomnieć. Rocznice były bardzo skromne, wspominane czasem w lokalnej prasie. Po czterdziestu pięciu latach od tamtego czasu i ponad trzydziestu latach od upadku komunizmu, tymi uroczystymi obchodami, honorową asystą wojskową, naszą obecnością pokazujemy, jakie są źródła dzisiejszego wolnego państwa polskiego oraz manifestujemy naszą ogromną wdzięczność wobec tych, którzy wówczas walczyli o wolną Polskę i sprawiedliwe państwo. Taką Polskę chcemy dziś tworzyć i takie państwo chcemy dzisiaj budować. Państwo, w którym każdy jest równy wobec prawa i zasługuje na godne życie. Rzeczpospolitą, która docenia wartość ludzkiej pracy i czyni ją podstawą swego rozwoju” – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Organizatorami uroczystości były NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze oraz Organizacja Terenowa Nr 1 Ursus NSZZ „Solidarność”.

Poleć znajomemu