Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 10 września 2021

Pogrzeb śp. Teresy Żylis-Gary

  |   Uroczystości pogrzebowe śp. Teresy Żylis-Gary Uroczystości pogrzebowe śp. Teresy Żylis-Gary Uroczystości pogrzebowe śp. Teresy Żylis-Gary

Tadeusz Deszkiewicz, Doradca Prezydenta RP uczestniczył uroczystościach pogrzebowych śp. Teresy Żylis-Gary, które odbyły się w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi. Śp. Teresa Żylis-Gara spoczęła na łódzkim Cmentarzu na Dołach.

 

Podczas pogrzebu Doradca odczytał list od Prezydenta RP:

 

Żegnamy dzisiaj światowej sławy primadonnę, która położyła wybitne zasługi dla polskiej kultury narodowej. W ciągu przeszło pół wieku działalności artystycznej cieszyła się najwyższym uznaniem w oczach znawców muzyki poważnej. Swoim wspaniałym sopranem lirycznym zachwycała szerokie grono odbiorców, zdobywając olbrzymią popularność w kraju i za granicą. Występowała na najważniejszych scenach na kilku kontynentach, prezentując zarówno klasyczny repertuar operowy, jak również pieśniarski i oratoryjny.(…) Pracując i mieszkając przez znaczną część życia poza Polską, zawsze podkreślała swoje przywiązanie do kultury ojczystej. Chętnie przybliżała zagranicznym słuchaczom dzieła kompozytorów polskich, odgrywając rolę ambasadora dziedzictwa Rzeczypospolitej w świecie. Jej maestria, elegancja i piękno – i jako artystki, i osoby – pozostaną na zawsze w pamięci milionów melomanów. Żegnamy Panią, Maestro, z żalem, ale i z wdzięcznością za to, że dane nam było doświadczać tak silnych wzruszeń dzięki Pani niezwykłemu kunsztowi.

Poleć znajomemu