przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Uroczystości w Lesie Katyńskim upamiętniające ofiary NKWD z 1940 r

W Lesie Katyńskim - z udziałem ponad 100-osobowej delegacji, w tym krewnych ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej – odbyły się w poniedziałek uroczystości upamiętniające zbrodnię NKWD sprzed 77 lat. Uczestniczył w nich Doradca Prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz.

 

Uroczystości rozpoczęły się od symbolicznego uderzenia w Dzwon Pamięci, następnie odegrany i odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego. Po mszy św., którą odprawił ks. płk Jan Domian, a koncelebrował o. Ptolemeusz z parafii katolickiej w Smoleńsku, odczytano list wicepremiera Glińskiego.

 

Podczas uroczystości odmówiono również modlitwy ekumeniczne. Zastępca prawosławnego ordynariusza Wojska Polskiego ks. płk Aleksy Andrejuk powiedział, że w Katyniu "nieważne było wyznanie, religia, narodowość - wszystkich ich łączył polski mundur. - Ginęli jak męczennicy, bo byli patriotami. Ginęli zostawiając swoje rodziny, bliskich, którzy przez wiele lat nie mogli uwierzyć w śmierć - mówił.

 

Na zakończenie odbyła się ceremonia złożenia wieńców i zapalenia zniczy, w której wziął udział prezydencki doradca.

 

Władze Rosji reprezentował w Katyniu przedstawiciel zarządu ds. relacji międzynarodowych administracji obwodu smoleńskiego Jewgieni Zacharenkow. Obecni byli również przedstawiciele wojskowego korpusu dyplomatycznego akredytowani w Rosji m.in. z USA, Niemiec i państw Grupy Wyszehradzkiej.

 

Wcześniej polska delegacja złożyła również wspólnie z przedstawicielami Rosji z obwodu smoleńskiego kwiaty w części prawosławnej memoriału katyńskiego, gdzie złożone zostały szczątki ofiar stalinizmu.

 

Po uroczystościach w Lesie Katyńskim polska pielgrzymka - zgodnie z planem - udała się do Smoleńska na miejsce katastrofy samolotu Tu-154M, gdzie odbyły się uroczystości 7. rocznicy tej tragedii.

 

Polski cmentarz w Katyniu, gdzie pochowane są szczątki ok. 4400 oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku, został uroczyście otwarty 28 lipca 2000 r. Cmentarz obejmuje obszar 1,4 ha. Zawiera sześć dużych grobów zbiorowych ze szczątkami oficerów i dwie mogiły generałów. Groby leżą po dwóch stronach alei cmentarza wiodącej do zespołu ołtarzowego z podziemnym dzwonem. Wokół cmentarza biegnie aleja, wzdłuż której umieszczono tabliczki z nazwiskami zamordowanych. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.