Menu rozwijane

02 stycznia 2018
Wieniec od Prezydenta RP Andrzeja Dudy (fot. Marek Maliszewski)
Obchody 79. rocznicy śmierci Romana Dmowskiego w Drozdowie (fot. Marek Maliszewski)
o902585305.jpg
o436246624.jpg

Uroczystości związane z 79. rocznicą śmierci Romana Dmowskiego odbyły się we wtorek w Drozdowie oraz w Łomży w woj. podlaskim. Uczestniczył w nich zastępca Szefa BBN Dariusz Gwizdała.

Obchody rocznicowe rozpoczęła msza św. odprawiona w intencji ojczyzny oraz Romana Dmowskiego, pod przewodnictwem biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego w miejscowości Drozdowo, koło Łomży.

Następnie pod tablicą upamiętniającą współtwórcę Narodowej Demokracji i jednego z Ojców Niepodległości zostały złożone  kwiaty i zapalone znicze. Minister Gwizdała złożył wieniec od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Roman Dmowski urodził się 9 sierpnia 1864 r. w Kamionku (dziś część Warszawy). Ten wybitny polityk i dyplomata, był ideologiem i przywódcą obozu narodowego, jednym z Ojców Niepodległości. W 1919 roku wraz z Ignacym Paderewskim był delegatem odradzającej się Polski na konferencję pokojową w Paryżu. To podpisy Dmowskiego i Paderewskiego widnieją pod Traktatem Wersalskim, który po 123 latach zaborów przywrócił państwo polskie na mapy polityczne świata.

Dmowski zmarł po długiej chorobie 2 stycznia 1939 r. w Drozdowie, w dworze należącym do rodziny Lutosławskich. Został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy kwiaty złożono również na grobie Romana Dmowskiego na Cmentarzu Bródnowskim. (PAP/BZ)