Menu rozwijane

05 kwietnia 2022

Ojciec Paweł Tomaszewski jest proboszczem parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Mariupolu. W oblężonym mieście spędził 11 dni wojny, obecnie przebywa w Kamieńcu Podolskim, gdzie pomaga w opiece nad uchodźcami.

Podczas dzisiejszej rozmowy z Pierwszą Damą Ojciec opowiedział o tragicznej sytuacji w Mariupolu, ogromnych zniszczeniach, licznych ofiarach, chaosie i kradzieżach. Od osób, które opuściły miasto, dowiedział się, że parafia została całkowicie zrabowana. – Ludzie boją się wychodzić na ulicę nawet w poszukiwaniu wody, na każdym podwórku są groby – relacjonował.

O. Paweł obecnie pracuje w kościele pw. św. Mikołaja, gdzie pomaga w opiece nad kobietami z dziećmi i osobami starszymi z północnej i centralnej Ukrainy. Rozmawiając z Małżonką Prezydenta i Sekretarzem Stanu w KPRP ministrem Adamem Kwiatkowskim duchowny przedstawił potrzeby uchodźców i lokalnej społeczności. Mówił też o pomocy paulinów dla osób próbujących opuścić Ukrainę.

–  Zapewniam, że Ukraińcy, którzy trafiają do Polski, znajdują tu opiekę i wsparcie – deklarowała Pierwsza Dama, podkreślając zaangażowanie wszystkich Polaków. Mówiła też o solidarności międzynarodowej w kontekście współpracy Ukrainy, Polski i wielu państw przyjmujących uchodźców, w tym wymagających leczenia lub hospitalizacji dzieci, sierot i osób niepełnosprawnych w każdym wieku.

Rozmawiano także o pomocy dedykowanej mieszkańcom Ukrainy, którą udaje się skutecznie realizować w ramach rozszerzania akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, prowadzonej od lat przez KPRP we współpracy z MSZ i podmiotami zewnętrznymi. Transporty z pomocą rzeczową, wysyłane pod patronatem Pary Prezydenckiej, trafiają do potrzebujących mieszkańców z różnych części tego kraju.

Może Cię zainteresować Kancelaria Prezydenta RP dla Ukrainy Spotkanie z przedstawicielami KIK oraz Urzędu Wojewódzkiego we Lwowie Rzym: wizyta w szpitalu dziecięcym Bambino Gesu O edukacji dzieci uchodźców

 

 

 

Rozmowa z proboszczem parafii w Mariupolu w Ukrainie (1)
Rozmowa z proboszczem parafii w Mariupolu w Ukrainie (2)
Rozmowa z proboszczem parafii w Mariupolu w Ukrainie (3)
Rozmowa z proboszczem parafii w Mariupolu w Ukrainie (4)
Rozmowa z proboszczem parafii w Mariupolu w Ukrainie (5)
01__Agata_KOrnhauser_Duda_laczenie_zakonnik _20220405_GJB_3253.jpg
02__Agata_KOrnhauser_Duda_laczenie_zakonnik _20220405_GJB_3376.jpg
03__Agata_KOrnhauser_Duda_laczenie_zakonnik _20220405_GJB_3423.jpg
04__Agata_KOrnhauser_Duda_laczenie_zakonnik _20220405_GJB_3522.jpg
06__Agata_KOrnhauser_Duda_laczenie_zakonnik _20220405_GJB_3640.jpg