Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 28 listopada 2017

Min. Szczerski: Dla Wietnamu współpraca z Polską jest priorytetowa

Polska jest dla Wietnamu krajem priorytetowym w Europie Środkowej – powiedział we wtorek w Hanoi Szef Gabinetu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski, podsumowując rozmowy polityczne głowy państwa w stolicy Wietnamu.

 

Prezydent Andrzej Duda w drugim dniu oficjalnej wizyty w Wietnamie spotkał się w Hanoi z najważniejszymi władzami: prezydentem Tran Dai Quangiem, premierem Nguyen Xuan Phucem oraz sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyen Phu Trongiem. Zobacz także: Prezydent: Wietnam jest otwarty na polskie towary i inwestycje PL/ENG

 

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że choć społecznie nasze kraje „nie były od siebie daleko, to politycznie Wietnam to kierunek zaniedbany przez ostatnie lata”.

 

- (Minęło) dziesięć lat od wizyty w Wietnamie premiera Polski, 18 lat od wizyty prezydenta Polski. Tutaj, w tym regionie w ostatnich latach wszyscy już byli przed nami, były wizyty, także bardzo intensywne wizyty z naszego regionu. Dlatego ważna jest ta dzisiejsza deklaracja władz Wietnamu, że Polska jest krajem priorytetowym dla Wietnamu w Europie Środkowej – powiedział we wtorek minister Szczerski polskim dziennikarzom.

 

- Po serii dzisiejszych spotkań możemy to powiedzieć: dla Wietnamu współpraca z Polską jest priorytetowa – dodał Szef Gabinetu Prezydenta RP. Jak podkreślił, to były bardzo dobre, konkretne rozmowy, a nie tylko kurtuazja dyplomatyczna.

 

- Konkretne rozmowy o konkretnych sprawach, takich jak ruch bezwizowy, połączenia lotnicze, handel, inwestycje, współpraca w ramach umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Wietnamem – mówił minister Szczerski. Podkreślił, że Polska bardzo wyraźnie poparła zawarcie, ratyfikację i wejście w życie porozumienia handlowego między UE a Wietnamem, co do którego – zaznaczył – nie ma pełnej zgody w Unii.

 

- My wspieramy ruch przewodniczącego KE Jean-Claude'a Junckera, żeby UE otwierała się tego typu umowami na partnerów gospodarczych spoza Europy. Jesteśmy zwolennikami otwartych więzi handlowych UE z krajami tego regionu, dlatego prezydent dzisiaj zadeklarował poparcie dla tej umowy – podkreślił. Wejście w życie tej umowy przewidywane jest na 2018 r.

 

- Wietnam chce odbudować dobrą tradycję ścisłych więzów z Polską, międzyludzkich, ale także gospodarczych. Polska także szuka w Wietnamie poważnego partnera dla inwestycji, handlu – powiedział Krzysztof Szczerski.

 

Zaznaczył, że bilans wymiany handlowej między naszymi krajami jest duży, ale ujemny dla Polski i dlatego zależy nam, aby polski eksport do Wietnamu się zwiększył oraz by pojawiły tu polskie inwestycje.

 

Zaznaczył, że we wtorek w obecności prezydentów Polski i Wietnamu podpisano szereg umów i porozumień.

 

Jak mówił, dzięki międzyrządowej umowie finansowej Wietnam będzie kupował w Polsce specjalistyczny sprzęt dla straży pożarnej, policji, a także statki ratownicze.

 

Na mocy podpisanej we wtorek w Hanoi ramowej umowy o współpracy finansowej między rządem RP a rządem Socjalistycznej Republiki Wietnamu Polska zgodziła się udzielić Wietnamowi 250 mln euro pożyczki, która ma zostać przeznaczona na zakup produktów wskazanych przez stronę wietnamską u polskich producentów.

 

Minister Szczerski zaznaczył, że doszło też do podpisania umowy biznesowej między polską a wietnamską firmą farmaceutyczną. Chodzi o umowę inwestycyjną o wartości 50 mln USD pomiędzy Adamed Holding a Dat Vi Phu Pharmaceutical JSC. Grupa Adamed nabyła pakiet kontrolny wietnamskiej firmy. Transakcja stanowi największą polską inwestycję bezpośrednią w Wietnamie.

 

Szef gabinetu Andrzeja Dudy dodał, że bardzo ważne są także relacje międzyludzkie między naszymi krajami. Jak zaznaczył, „społeczność wietnamska w Polska jest liczna, dobrze zakorzeniona, z dobrymi tradycjami”.

 

Przypomniał, że w poniedziałek prezydent Duda spotkał się w Hanoi z wietnamskimi absolwentami polskich uczelni. Z kolei we wtorek w obecności prezydentów Polski i Wietnamu podpisano umowę między Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP a wietnamskim Ministerstwem Oświaty i Szkolenia Zawodowego, która ma na celu m.in. zwiększenie liczby studentów z Wietnamu na uczelniach w Polsce. (PAP/MK)

Poleć znajomemu