Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 29 listopada 2017

Minister Szymańska uczestniczyła w Dniu Podchorążego w Belwederze

  |   Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia objęcia posterunków honorowych przez podchorążych z okazji Dnia Podchorążego ( Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia objęcia posterunków honorowych przez podchorążych z okazji Dnia Podchorążego ( Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia objęcia posterunków honorowych przez podchorążych z okazji Dnia Podchorążego ( Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia objęcia posterunków honorowych przez podchorążych z okazji Dnia Podchorążego ( Na dziedzińcu Belwederu odbyła się ceremonia objęcia posterunków honorowych przez podchorążych z okazji Dnia Podchorążego (

29 listopada - w rocznicę wybuchu powstania listopadowego - na dziedzińcu Belwederu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Podchorążego. Uczestniczyła w nich Halina Szymańska, szef Kancelarii Prezydenta RP, która odczytała list Prezydenta Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników wydarzenia.

 

Podczas obchodów przed Belwederem wystawiony został posterunek honorowy podchorążych, odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową.

 

Szefowa KPRP wręczyła wyróżniającym się podchorążym akademii i szkół oficerskich upominki od Prezydenta RP. Obecni na uroczystości minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński wręczyli odznaki "Wzorowy podchorąży".

 

Zobacz także: Dzień Podchorążego. "Jesteście godnymi następcami pokoleń polskich patriotów" "W sto osiemdziesiątą siódmą rocznicę Powstania Listopadowego gromadzimy się w miejscu, gdzie podchorążowie pod wodzą porucznika Piotra Wysockiego rozpoczęli swoją walkę o niepodległą Polskę. Nie był to bój zwycięski, a na odzyskanie niepodległości trzeba było jeszcze czekać niemal trzy pokolenia. Jednak ich ofiara nie była daremna. Polska w końcu się odrodziła, a w rocznicę tamtych wydarzeń obchodzimy Dzień Podchorążego. Kontynuujemy tym samym tradycję, która narodziła się w II Rzeczpospolitej, kiedy to podchorążowie, przyszli oficerowie polskiej armii, stawiali się na dziedzińcu Belwederu, by podkreślić swoją łączność ze Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych" - napisał Prezydent Andrzej Duda. 
   

W wydarzeniu uczestniczył m.in. zastępca szefa BBN minister Dariusz Gwizdała, szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Leszek Surawski, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, a także władze uczelni wojskowych. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.

 

Dzień Podchorążego jest obchodzony w rocznicę wybuchu powstania listopadowego 29 listopada 1830 r. Tego dnia podoficerowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie zaatakowali Belweder - siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej wielkiego księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa, brata cara Mikołaja I. Zamach się nie udał. Do wystąpienia przeciwko namiestnikowi cara przyłączyli się mieszkańcy Warszawy. W walce ze 115-tysięczną armią rosyjską uczestniczyło ok. 54 tys. polskich żołnierzy. Trwające przeszło rok powstanie zakończyło się klęską. Po upadku zrywu represjonowano jego uczestników i drastycznie ograniczono autonomię Królestwa Polskiego. (BBN)

Poleć znajomemu