przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 15 grudnia 2017

Minister Łapiński: Wizyta Prezydenta na Ukrainie miała obniżyć napięcie

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie miała za zadanie "obniżenie napięć" w relacjach polsko-ukraińskich. Pod tym kątem spełniła swoją rolę - powiedział rzecznik Prezydenta Krzysztof Łapiński w Radiu Warszawa.

 

Minister Łapiński podkreślił, że Ukraina jest sąsiadem Polski, z którym trzeba budować dobre relacje, ale "w oparciu o prawdę historyczną". - Nie można zgadzać się na zafałszowywanie historii - podkreślił.

 

Zobacz także: Prezydent z wizytą na Ukrainie PL/ENG Pytany o to, że według niektórych komentarzy zabrakło wspomnienia o ludobójstwie na Wołyniu czy oddania hołdu ofiarom UPA, Krzysztof Łapiński wyjaśnił, że podczas takiej wizyty nie wszystko dzieje się w świetle kamer, „są też rozmowy w cztery oczy, rozmowy dwustronne, bez udziału mediów, gdzie takie rzeczy się stawia”. Przypomniał, że Prezydent wyraźnie mówił na konferencji po spotkaniu z Prezydentem Petro Poroszenką, że nie ma zgody na zafałszowywanie historii, że trzeba budować nasze relacje na prawdzie. - To jasno wybrzmiało, to były słowa wypowiedziane przy Prezydencie Poroszence, więc on na pewno też doskonale wiedział, o co chodzi - podkreślił prezydencki minister.

 

Jak dodał Prezydenci Duda i Poroszenko ustalili, że kwestią zakazu ekshumacji będą się teraz zajmować ministrowie kultury Polski i Ukrainy. - To jest jakieś ustalenie. Na takiej wizycie, która trwa kilkanaście godzin, nie da się wszystkiego ustalić, ona przede wszystkich służyła temu, żeby odblokować pewne kanały komunikacji. To się udało - komentował minister Łapiński.

 

Podkreślił, że Prezydent będzie cały czas monitorował kwestię zakazu ekshumacji. - Zobaczymy, jak będą się toczyły rozmowy pomiędzy ministrami kultury, bo to będzie pierwszy sygnał, czy pewne rzeczy da się naprawić - powiedział Łapiński. (PAP/BZ)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.