przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 17 grudnia 2017

Szef KPRP: W 1970 r. w Szczecinie stawiano pierwsze kroki ku wolnej Polsce

  |   Szef KPRP Halina Szymańska na uroczystościach w Szczecinie w 47. rocznicę wydarzeń grudniowych w 1970 r. (fot. Katarzyna Stróżyk) Szef KPRP Halina Szymańska na uroczystościach w Szczecinie w 47. rocznicę wydarzeń grudniowych w 1970 r. (fot. Katarzyna Stróżyk) Szef KPRP Halina Szymańska na uroczystościach w Szczecinie w 47. rocznicę wydarzeń grudniowych w 1970 r. (fot. Katarzyna Stróżyk) Szef KPRP Halina Szymańska na uroczystościach w Szczecinie w 47. rocznicę wydarzeń grudniowych w 1970 r. (fot. Katarzyna Stróżyk)

- Wydarzenia grudniowe stały się podstawą do zmian, które nastąpiły ponad 20 lat później; w Szczecinie w grudniu stawiano pierwsze kroki w kierunku wolnej Polski - mówiła minister Halina Szymańska, Szef KPRP, w 47. rocznicę wydarzeń grudniowych w 1970 r.

 

Minister Halina Szymańska wręczyła podczas uroczystości list, który z okazji 47. rocznicy Grudnia'70 wystosował do społeczności Szczecina Prezydent Andrzej Duda. Jak mówiła, Prezydent RP przesyła w nim "serdeczne pozdrowienia dla całej społeczności Szczecina, która dorocznym Marszem Pamięci Ofiar Grudnia'70 oddaje cześć uczestnikom patriotycznego zrywu Wybrzeża".

 

- Wraz z Państwem Pan Prezydent pochyla dzisiaj głowę w hołdzie osobom, które były zamordowane, ranne, więzione i na inne sposoby szykanowane tylko dlatego, że powiedziały „nie” komunistycznemu totalitaryzmowi - podkreśliła szefowa Kancelarii Prezydenta. Zobacz także: List Prezydenta RP na obchodach rocznicy wydarzeń z grudnia 1970 roku w Szczecinie

 

- Rządzący bunt stłumili bardzo krwawo - zauważył Prezydent w liście. - Tragedia sprzed 47 lat stałą się przełomem dla milionów Polaków, którzy nie chcieli żyć uciskani, którzy chcieli zmian - napisał.

 

- Wszyscy wiemy o tym, że wydarzenia grudniowe stały się podstawą do zmian, które nastąpiły ponad 20 lat później (...) Wyraźnie widać, że wtedy w Szczecinie i w grudniu to były pierwsze kroki, które były stawiane w kierunku wolnej Polski - zaznaczył Andrzej Duda. Zobacz także: Prezydent z okazji rocznicy Grudnia' 70: Musimy nazwać po imieniu zło

 

Pod tablicą upamiętniającą ofiary Grudnia '70 minister Halina Szymańska złożyła kwiaty w imieniu Prezydenta RP.

 

17 grudnia 1970 roku, na wieść o ogłoszeniu przez ówczesne władze państwowe podwyżek cen żywności, w Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie wybuchł strajk. Stoczniowcy wyszli na ulice. Dołączali do nich pracownicy innych zakładów oraz mieszkańcy Szczecina.

 

Demonstranci przeszli do centrum miasta pod gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR, chcąc rozmawiać z przedstawicielami władz partii. Ponieważ nie spełniono ich postulatu, manifestanci podpalili gmach komitetu. W odpowiedzi milicja i wojsko zaczęły strzelać w kierunku tłumu. Zginęło wówczas 16 osób, ponad 100 zostało rannych. Ciała zabitych chowano po kryjomu w nocy, w pochówku u mogła uczestniczyć jedynie najbliższa rodzina. (PAP, MK)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.