przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 27 grudnia 2017

Prezydent: Składam hołd uczestnikom Powstania Wielkopolskiego

Kiedy w 1918 roku odradzała się Rzeczpospolita, nikt nie wyobrażał sobie, by mogła zostać pozbawiona Wielkopolski – podkreślił Prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

 

List odczytał w środę Sekretarz Stanu w KPRP Andrzej Dera, który reprezentował Prezydenta podczas centralnych obchodów rocznicy przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu.  Zobacz także: List z okazji 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

 

"Kiedy w listopadzie 1918 roku odradzała się suwerenna Rzeczpospolita, w Poznaniu i Wielkopolsce władzę sprawowali jeszcze zaborcy. Ale przecież nikt, kto po polsku myślał i czuł, nie wyobrażał sobie i nie godził się na to, by Ojczyzna mogła zostać pozbawiona kolebki naszej polskiej państwowości i tożsamości" - podkreślił Prezydent RP, który oddał hołd powstańcom.

 

Uczestnicy uroczystości mogli się też wpisać do ,,Księgi z Okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”, która powstała z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy. Księga została zainaugurowana podczas Zgromadzenia Narodowego zwołanego 5 grudnia 2017 roku w 150. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. i było największym zrywem niepodległościowym w czasie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski. (PAP/BZ)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.