Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 31 grudnia 2017

Minister Szczerski: 11 stycznia Prezydent wygłosi programowe wystąpienie na temat polityki zagranicznej

- Rok dyplomatyczny Prezydenta rozpocznie się 11 stycznia od spotkania z korpusem dyplomatycznym w Pałacu Prezydenckim - zapowiedział minister Krzysztof Szczerski

Działalność Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, dyplomacja gospodarcza, kwestie związane z bezpieczeństwem państwa, a także spotkania z Polakami i Polonią w ramach obchodów 100-lecia niepodległości naszego kraju – na tym w 2018 roku będzie się przede wszystkim koncentrowała aktywność zagraniczna Prezydenta RP.

 

- Rok dyplomatyczny Prezydenta rozpocznie się 11 stycznia od spotkania z korpusem dyplomatycznym w Pałacu Prezydenckim, czyli ambasadorami akredytowanymi w Polsce – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Jak dodał, Prezydent wygłosi wtedy „mocne i ważne wystąpienie” na temat swej aktywności zagranicznej w 2018 roku. Przedstawi też swoją opinię na temat miejsca Polski w UE oraz planów polskiej aktywności w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

- Kwestie działań Prezydenta Andrzeja Dudy na forum Unii Europejskiej rozstrzygnięte będę we współpracy z premierem Mateuszem Morawieckim – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

 

  • Członkostwo Polski w RB ONZ

Według prezydenckiego ministra w 2018 r. aktywność Prezydenta Andrzeja Dudy w zakresie polityki zagranicznej będzie się koncentrowała wokół kilku kwestii. Pierwszą będzie członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

 

Zobacz także: "Ogromne poparcie dla kandydatury do RB ONZ pokazuje silną pozycję Polski" PL/ENG Zdaniem Krzysztofa Szczerskiego Prezydent ma zamiar trzy razy wystąpić na forum ONZ. - Pierwszy raz już w styczniu na inauguracji naszego członkostwa, następnie w maju podczas polskiej prezydencji Prezydent będzie prowadził obrady Rady Bezpieczeństwa. Polska przedstawi wtedy temat, którym Rada zajmie się z naszej inicjatywy – wyjaśnił minister Szczerski.

 

Trzeci raz Prezydent planuje wystąpić we wrześniu podczas Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

 

  • Szczyt NATO w Brukseli

W lipcu Prezydent Andrzej Duda będzie reprezentował Polskę na szczycie NATO w Brukseli.

 

Zobacz także: "Sojusz musi potwierdzić zasadę niepodzielności swojego bezpieczeństwa" - Tam będzie mówił o twardym bezpieczeństwie, o jego militarnych aspektach. Liczymy na pogłębienie decyzji szczytu warszawskiego w zakresie obrony i odstraszania, ale także zdolności NATO do mobilizacji sił na wypadek konfliktu – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP.

 

  • Spotkania z Polonią i Polakami na świecie

Drugim elementem zagranicznej aktywności Prezydenta w 2018 roku będzie 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. - Prezydent chce w tym roku poświęcać dużo uwagi Polakom rozsianym po całym świecie – zapowiedział minister Szczerski.  Zobacz także: Para Prezydencka spotka się z Polonią w Chicago

 

Pierwszą okazją do spotkania Prezydenta RP z Polakami będzie wizyta w Wilnie. - Prezydent będzie w lutym gościem obchodów 100-lecia odbudowy państwa litewskiego i oczywiście spotka się z Polakami – powiedział prezydencki minister.

 

Poinformował też, że w ramach obchodów 100-lecia niepodległości naszego kraju w Berlinie zaplanowano wspólny koncert pod patronatem Prezydentów Polski i Niemiec.

 

  • Dyplomacja gospodarcza

Trzeci aspektem aktywności zagranicznej Andrzeja Dudy będzie dyplomacja gospodarcza. - W tym obszarze wydarzeniem najważniejszym na początku roku będzie obecność Prezydenta w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos –  podkreślił minister Szczerski.

 

Andrzej Duda będzie uczestniczył w panelu dotyczącym Europy Środkowej, jej rozwoju i znaczenia dla całej Europy.  - Prezydent będzie miał w Davos także liczne spotkania z postaciami kluczowymi dla gospodarki i polityki międzynarodowej – zapowiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP.

 

Największym wydarzeniem międzynarodowym w Polsce będzie spotkanie państw wschodniej flanki NATO w Warszawie, tzw. bukaresztańskiej dziewiątki, które odbędzie się w czerwcu i także zostanie połączone z obchodami 100-lecia polskiej niepodległości.

 

Według ministra Szczerskiego jesienią Prezydent Andrzej Duda weźmie też udział w szczycie państw Inicjatywy Trójmorza, którego organizatorem będzie Rumunia. (PAP/BZ)

 

Poleć znajomemu