Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 3 stycznia 2018

Min. Łapiński: W 2018 Prezydent będzie bardzo aktywny na polu międzynarodowym

W roku 2018 Prezydent Andrzej Duda będzie bardzo aktywny na polu międzynarodowym; planowane wydarzenia z jego udziałem, to m.in. spotkanie w Polsce tzw. dziewiątki bukaresztańskiej i wystąpienia na forum ONZ - powiedział w środę rzecznik Prezydenta RP Krzysztof Łapiński.

 

- W czerwcu odbędzie w Polsce spotkanie przywódców państw tzw. dziewiątki bukaresztańskiej, która zrzesza państwa wschodniej flanki NATO – powiedział minister Łapiński. Rzecznik Prezydenta poinformował również, że „Prezydent będzie kilkakrotnie przemawiał na forum ONZ”. - Będzie także uczestniczył w szczycie NATO w Brukseli, w lipcu - dodał.

 

Minister  Krzysztof Łapiński odniósł się na antenie TVP1 także do kwestii referendum konsultacyjnego ws. nowej Konstytucji.

 

Rzecznik Prezydenta podkreślił, że referendum konsultacyjne ws. Konstytucji to - obok stulecia niepodległości oraz współprowadzonej przez Prezydenta polityki zagranicznej - trzeci ważny aspekt działalności głowy państwa w 2018 r.

 

-Prezydent podtrzymuje swoją deklarację z 3 maja 2017 r., że chciałby, aby na stulecie niepodległości odbyło się referendum konsultacyjne ws. konstytucji - podkreślił minister Łapiński. Jak mówił, w tej kwestii „cały czas trwają debaty”, a pełnomocnik Prezydenta w tej sprawie, wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha „odbył już kilkanaście takich debat w różnych miastach wojewódzkich Polski”.

 

Rzecznik Prezydenta Andrzeja Dudy zaznaczył, że na takie spotkania przychodzili samorządowcy, obywatele, a także przedstawiciele środowisk społecznych.

 

- Z tej dyskusji już wykuwają się pytania czy problemy, które podnoszą obywatele w wielu sprawach (...), na przykład to, jak w Konstytucji umiejscowić kwestię relacji czy członkostwa Polski w UE - powiedział Krzysztof Łapiński. -Myślę, że za kilka miesięcy te problemy zostaną w jakiś sposób spisane jako pewne zagadnienia do referendum" - ocenił minister Łapiński.  (WP/PAP)

Poleć znajomemu