przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 8 stycznia 2018

Szef BBN: Trwają prace nad nową Strategią Bezpieczeństwa Narodowego

BBN przygotuje w tym roku rekomendacje do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego - zapowiedział w poniedziałek Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

 

Aktualnie obowiązująca Strategia Bezpieczeństwa Narodowego pochodzi z 2014 r. i jest już dzisiaj "nieaktualna" - zauważył minister Soloch w poniedziałek w audycji "Poranek Rozgłośni Katolickich Siódma 9". - Nie ulega wątpliwości: otoczenie bezpieczeństwa się zmieniło. Chcielibyśmy podjąć działania przygotowujące rekomendacje do tej strategii w tym roku - zapowiedział szef BBN.

 

Paweł Soloch pytany był również o stosunki pomiędzy Prezydentem a Ministerstwem Obrony Narodowej i o ewentualną zmianę na stanowisku szefa MON. - Nic mi nie jest wiadomym na temat zmiany na stanowisku ministra obrony narodowej - stwierdził. - Natomiast zwracałem uwagę na pewne strukturalne, systemowe słabości obecnych rozwiązań. Powodują one, że w razie występowania różnic zdań te napięcia są potęgowane poprzez niespójność systemową: te kompetencje nie są jednoznacznie określone i mogą się wzajemnie blokować. Stąd mój postulat zmian systemowych w tym zakresie - mówił szef BBN.

 

- Przy tych wszystkich niedogodnościach pozytywem jest to, że co do generalnych kierunków nie ma różnic zdań - ocenił.

 

- Prezydent i rząd - a co za tym idzie również minister obrony - wspólnie przeprowadzili inicjatywę zwiększenia wydatków na siły zbrojne. Pełna zgoda jest co do powołania nowych sił zbrojnych, jakimi są Wojska Obrony Terytorialnej. Oczywiście, należałoby to uzupełnić również o wzmocnienie wojsk operacyjnych, poprzez uzupełnienie stanów osobowych i zwiększenie stanów mobilizacyjnych. Także pełna zgoda co do zacieśnienia więzi, współpracy sojuszniczej w tym zwłaszcza bilateralnej z sojusznikiem amerykańskim, zwiększenie wojskowej obecności sojuszniczej na naszym terenie - także w tych kluczowych kwestiach różnic nie ma - podkreślił minister Soloch.

 

Szef BBN ocenił również, że rozpoczęte 1 stycznia niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ pozwoli na ukazanie globalnego działania Polski. - Dwa główne wyzwania dla tej Rady to konflikt na Ukrainie oraz odbudowa na terenach zniszczonych przez Państwo Islamskie - stwierdził. (PAP/MK)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.