Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 11 stycznia 2018

Minister Szczerski: Prezydent uważa, że Europa potrzebuje harmonii, a nie hierarchii

Pozycja Polski w UE oraz wyzwania stojące przed Unią – na tym przede wszystkim skupi się Prezydent Andrzej Duda w czasie swego przed korpusem dyplomatycznym – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Zobacz także: Minister Szczerski: 11 stycznia Prezydent wygłosi programowe wystąpienie na temat polityki zagranicznej W czwartek wieczorem w Pałacu Prezydenckim odbędzie się noworoczne spotkanie Prezydenta RP z Korpusem Dyplomatycznym, czyli ambasadorami akredytowanymi w Polsce. Andrzej Duda wygłosi wystąpienie dotyczące jego wizji pozycji i roli Polski w Unii Europejskiej oraz na świecie. Poza kwestiami europejskimi, Prezydent poruszy sprawę obecności Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, zajmie się także tematem bezpieczeństwa oraz relacji z Polakami za granicą i Polonią.

 

- Tezą wystąpienia Prezydenta będzie przesłanie wynikające ze 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości, które wskazuje na to, że suwerenna Polska jest ważną częścią Europy Środkowej, a wolna, suwerenna Europa Środkowa jest ważną częścią europejskiego i globalnego porządku – mówił Krzysztof Szczerski.

 

Zdaniem Szefa Gabinetu Prezydenta RP najwięcej czasu Andrzej Duda poświeci przyszłości Europy. - Doświadczenie i wartości, które niosą Polska i Europa Środkowa są niezwykle ważne. Europa potrzebuje harmonii, a nie hierarchi - podkreślił minister Szczerski.

 

Innymi wątkami wystąpienia będą kwestia tegorocznego szczytu NATO, który odbędzie się w Brukseli oraz działań Polski na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego.

 

- Prezydent powie także o głównych założeniach programowych naszej obecności w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz o swoich działaniach w zakresie dyplomacji ekonomicznej, czyli prezentowania polskich interesów gospodarczych na świecie - zapowiada prezydencki minister.

 

Pod koniec stycznia Prezydent weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, a już w przyszłym tygodniu udaje się do Nowego Jorku, by wziąć udział w debacie otwartej wysokiego szczebla Rady Bezpieczeństwa ONZ pod przewodnictwem Kazachstanu. Będzie to pierwsza okazja, by polski Prezydent zabrał głos na tym forum po objęciu przez nasz kraj członkostwa w RB ONZ. (PAP/BZ)

Poleć znajomemu