przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 12 stycznia 2018

Min. Szczerski o wizytach Prezydenta w Nowym Jorku i Davos

Na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Polskę będą reprezentować Prezydent Andrzej Duda i Premier Mateusz Morawiecki - poinformował w piątek Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Dodał, że Prezydent odbędzie tam serię spotkań biznesowych i politycznych.

 

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos zaplanowano na 23-26 stycznia.

 

Krzysztof Szczerski mówił w środę w radiu RMF FM, że do Davos, wraz z Prezydentem Andrzejem Dudą, udaje się też premier Mateusz Morawiecki. - To będzie silna reprezentacja - podkreślił.

 

Ocenił, że program Forum to "maraton". - Rozpoczyna się od spotkania Prezydenta z wszystkimi głowami państw, szefami największych instytucji międzynarodowych we wtorek wieczorem, a potem cała seria spotkań biznesowych i politycznych - przekazał.

 

Minister Szczerski był też pytany o wizytę Prezydenta na Nowym Jorku 18 stycznia, gdzie weźmie on udział w debacie otwartej Rady Bezpieczeństwa ONZ. - To jest pierwsza otwarta debata z udziałem Polski jako państwa członkowskiego, dlatego Prezydent zdecydował się w niej uczestniczyć - powiedział.

 

Poinformował też, że podczas wizyty Prezydent spotka się m.in. z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem oraz ambasadorami UE przy ONZ. - Jako Polska chcemy być integratorem Unii przy ONZ – oświadczył Krzysztof Szczerski.

 

1 stycznia Polska objęła na dwa lata niestałe członkostwo w Razie Bezpieczeństwa ONZ. Zasiada tam po raz szósty. Pierwszy raz miało to miejsce w latach 1946-1947, a później kolejno w 1960 roku (kadencja dzielona z Turcją), w latach 1970-71 i 1982-83. Jako wolny kraj Polska zyskała niestałe członkostwo w RB w latach 1996-97. (PAP/MK)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.