przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 15 stycznia 2018

Uhonorowanie Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, minister Krzysztof Szczerski – Szef Gabinetu Prezydenta RP – wziął udział w uroczystej ceremonii wręczenia medali i dyplomów honorowych Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

Uroczystość została zorganizowana przez Ambasadę Izraela w Warszawie, we współpracy z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Zamkiem Królewskim. Ambasador Izraela w Polsce, Jej Ekscelencja Anna Azari, wręczyła odznaczenia na ręce rodzin Bohaterów.

 

Odznaczeni zostali: Wiktoria i Jan Ciurlikowie, Karolina Denkiewicz, Adam Rysiewicz, Helena i Aleksander Styś oraz ich dzieci Janina Gołębiowska, Leokadia Wojtkowska i Antoni Styś, Natalia Szczekało oraz jej synowie Ivan i Aleksander Szczekałło, Aleksandra i Kazimierz Woroszyłło, Stanisław Wolski, Marta Kielak, Franciszka Sętkowska, Maria i Adam Świąder.  

 

Od 1963 r. specjalna komisja Instytutu Pamięci Narodowej Yad Vashem w Jerozolimie przyznaje medale i dyplomy „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Odznaczenie to oddaje hołd Bohaterom, którzy bezinteresownie, a więc wyłącznie z humanitarnych pobudek, narażali swe życie dla ratowania skazanych na Zagładę Żydów. Wśród wszystkich odznaczonych medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, największą liczbę stanowią Polacy”.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.