przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 20 stycznia 2018

„Widać zmianę w postawie europejskich partnerów względem Polski”

Nastąpiła widoczna zmiana linii naszych partnerów europejskich; z ich strony padają zupełnie inne sygnały, niż było to jakiś czas temu, my wychodzimy tym sygnałom naprzeciw - mówił w sobotę Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

 

Pytany w radiowej Trójce, czy coś się zmienia w polskiej polityce zagranicznej, minister Soloch podkreślił, że się nie zmienia "stała linia, która od początku przejęcia władzy przez obóz dobrej zmiany podkreśla kwestie podmiotowości państwa polskiego jednocześnie we współdziałaniu z sojusznikami zachodnimi".

 

Dodał, że "ta linia w tym sensie się zmieniła, że nastąpiła również widoczna zmiana linii naszych partnerów europejskich". - W pewnych obszarach naciski, takie jak związane np. z kwestią relokacji cudzoziemców, one w tej chwili wyglądają inaczej - mówił. Jak zaznaczył, "czas pokazał, że to myśmy mieli rację".

 

- Czas pokazał, że takie inicjatywy jak: współpraca regionalna, inicjatywa Trójmorza spotkały się nie tylko z ciepłym przyjęciem, ale widać, że dynamicznie się rozwijają - ocenił szef BBN.

 

Jego zdaniem można było się o tym przekonać, np. podczas ostatniej wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w "ONZ i spotkaniu, śniadaniu z ambasadorami Unii Europejskiej (...), gdzie właśnie te kwestie, kwestia Trójmorza, bardzo mocno wybrzmiała nie tylko w ustach polityków regionu".

 

Zaznaczył, że z naszymi partnerami europejskimi, "gdzieś w połowie drogi zapewne się spotkamy".

 

- Nasi partnerzy zmienili swoją postawę. Jeżeli porównamy ich postawę rok temu, pół roku temu i dzisiaj, z tamtej strony padają zupełnie inne sygnały, nie takie ostre, nie takie zdecydowane, jak to było jakiś czas temu - ocenił.

 

Paweł Soloch podkreślił, że deklaracje osób odpowiedzialnych za polską politykę zagraniczną i bezpieczeństwo wychodzą "tym sygnałom naprzeciw".  (PAP/MK)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.