Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 23 stycznia 2018

Prezydent leci do Davos w interesach; będzie lobbował za Polską

Prezydent Andrzej Duda leci do Davos w interesach; będzie tam lobbował za polskim interesem, zarówno w kwestiach politycznych, jak i gospodarczych - powiedział we wtorek przed wylotem na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Pytany przez dziennikarzy o cele i oczekiwania Prezydenta Andrzeja Dudy w związku z udziałem w Forum, minister Szczerski podkreślił, że Davos to "miejsce, gdzie po prostu załatwia się interesy". Prezydent leci zatem do Davos w interesach. Jak zaznaczył, Andrzej Duda będzie "lobbował za polskim interesem", zarówno w kwestiach politycznych, jak i gospodarczych.

 

Zobacz także: Prezydent na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos PL/ENG Tematy polityczne będą poruszane m.in. przy okazji spotkań Prezydenta z komisarzem UE ds. rozszerzenia i europejskiej polityki sąsiedztwa Johannesem Hahnem, prezydentami: Ukrainy, Litwy i Serbii oraz królem Jordanii, a także na ważnym, zamkniętym panelu dotyczącym polityki bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, w którym zapowiadany jest udział m.in. premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

 

Z kolei problematyka gospodarcza obejmować będzie m.in. kwestie infrastruktury w regionie środkowoeuropejskim oraz dyskusje z przedstawicielami wielkich firm zainteresowanych inwestowaniem w Polsce. Szef Gabinetu Prezydenta RP nawiązał w ten sposób do planowanego udziału Prezydenta w zamkniętym spotkaniu z prezesem Googla Sundarem Pichai.

 

- To bardzo ważne, że udało nam się wprowadzić w ogóle do tematyki Davos kwestie infrastruktury regionalnej w Europie Środkowej i w kontekście „Jednego Pasa, Jednego Szlaku”, ale także w kontekście Trójmorza. Po raz pierwszy w Davos będzie taki duży komponent środkowoeuropejski - na wniosek i na prośbę Andrzeja Dudy -  zaznaczył prezydencki minister.

 

Do szwajcarskiego kurortu pod koniec stycznia co roku zjeżdżają światowi przywódcy polityczni, prezesi największych firm i organizacji pozarządowych oraz intelektualiści. Davos to nie tylko konferencja naukowa, ale także okazja do nieformalnych rozmów światowych liderów politycznych i biznesowych. Forum obejmuje kolacje i panele dyskusyjne, dotyczące globalnych trendów społecznych i gospodarczych. (KP/PAP)

Poleć znajomemu