Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 24 stycznia 2018

Minister Szczerski: Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA planowane jest na piątek

Współpraca energetyczna, wojskowa, współdziałanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz konflikt na Ukrainie będą tematami planowanej na piątek w Warszawie rozmowy Prezydenta Andrzeja Dudy i Sekretarza Stanu USA Rexa Tillersona - poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Minister Szczerski zaznaczył, że rozmowa obu polityków będzie dotyczyła przede wszystkim obecnego stanu relacji polsko-amerykańskich. - Ważne jest to, że dzisiaj w relacjach bilateralnych możemy mówić o konkretach. To nie są dyskusje ani o idei, ani o planach, ani wyłącznie o słowach i deklaracjach, to są dyskusje dotyczące kilku konkretnych obszarów - podkreślił.

 

Po pierwsze - mówił prezydencki minister - chodzi o dyskusję o współpracy energetycznej, która, jak zaznaczył - została zapoczątkowana podczas wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie i rozmów z Prezydentem Andrzejem Dudą na temat kontraktów energetycznych.

 

Minister Szczerski zaznaczył, że współpraca energetyczna Polski z USA ma także sprzyjać bezpieczeństwu energetycznemu naszej części Europy, w tym zniesieniu szantażu gazowego wobec Europy Środkowej ze strony Rosji.

 

- Rozmowy, które odbyły się w lipcu pomiędzy prezydentami, przerodziły się potem w konkretne decyzje i pierwsze kontrakty - zauważył minister. Jak dodał, trzeba o nich dyskutować też na przyszłość, „bo tu nie tylko chodzi o relacje dwustronne polsko-amerykańskie”.

 

-Relacje bilateralne polsko-amerykańskie trzeba osadzić w kontekście politycznym, jakim na przykład jest wspólny sprzeciw wobec projektu Nord Stream 2, który zagraża bezpieczeństwu energetycznemu, jest antyeuropejski, i jest oceniany bardzo podobnie w Waszyngtonie i w Warszawie - powiedział minister Szczerski.

 

-Drugim tematem rozmowy Prezydenta  Andrzeja Dudy i Sekretarza Stanu USA będzie współpraca militarna polsko-amerykańska. - Decyzje szczytu NATO w Warszawie w 2016 r., a potem decyzje amerykańskie o wysłaniu do Polski ciężkiej brygady i stworzeniu perspektywy do tego, żeby rozwijać to realne partnerstwo militarne polsko-amerykańskie - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP.

 

Jak dodał, to jest też bardzo poważny temat, w jaki sposób dzisiaj rozwijać to militarne partnerstwo polsko-amerykańskie, tak w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i tegorocznego szczytu NATO w Brukseli, jak i w ramach współpracy dwustronnej.

 

Trzecią kwestią, która będzie tematem piątkowej rozmowy Andrzeja Dudy i Rexa Tillersona, jest polityka globalna. - Polska, dzięki członkostwu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jest dzisiaj krajem, który będzie uczestniczył w dyskusjach o węzłowych problemach polityki globalnej - podkreślił  Krzysztof Szczerski.

 

Zaznaczył, że w wielu miejscach Polska i USA mają wspólną perspektywę patrzenia na problemy globalne. - To także będzie przedmiotem rozmowy prezydenta z Rexem Tillersonem. Dlatego, że poprzez instrument, który sobie zbudowaliśmy, czyli członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa dla Stanów Zjednoczonych, jesteśmy też dzisiaj partnerem politycznym, w sensie polityki globalnej  dużo bardziej cennym - powiedział  minister Szczerski.

 

Jak dodał, rozmowa będzie także dotyczyła sytuacji na Ukrainie i przyszłości konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. - To jest zawsze temat rozmów, które prowadzimy w Warszawie, bo konflikty na Wschód od Polski są dla nas kwestiami egzystencjalnymi i wymagają zawsze podniesienia odpowiedniej rozmowy i poszukiwania sojuszników w działaniu na rzecz tego, żeby je rozwiązać poprzez przywrócenie obowiązywania prawa międzynarodowego w relacjach między państwami - powiedział prezydencki minister.

 

-Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA Rexem Tillersonem planowane jest na piątkowy wieczór. Logistycznie wszystko będzie uzależnione od powrotów polityków ze szczytu ekonomicznego w Davos - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. Zarówno Andrzej Duda, jak i Rex Tillerson będą na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos do piątku.

 

Do Warszawy Rex Tillerson przyleci na zakończenie swojej podróży do Europy (wcześniej odwiedzi Londyn, Paryż i Davos) w piątek 26 stycznia, w 73. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. Aby uczcić tę rocznicę szef amerykańskiej dyplomacji złoży wieniec pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

 

Prezydent Andrzej Duda przebywa na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w dniach  23-26 stycznia. (PAP/WP)

Poleć znajomemu