przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 16 października 2015

"Prezydent ma spore oczekiwania wobec Narodowej Rady Rozwoju”

W „Salonie Politycznym Trójki” minister Maciej Łopiński mówił, że żadna z osób zaproszonych do Narodowej Rady Rozwoju nie odmówiła z powodów politycznych. - Byłem naprawdę uradowany, że wśród osób, z którymi rozmawiałem było pełne zrozumienie dla intencji pana prezydenta. Bardzo jestem tym pozytywnie zbudowany – oświadczył minister. 
 
Podkreślił, że prezydent ma spore oczekiwania wobec Narodowej Rady Rozwoju. - NRR to ciało analityczno-doradcze złożone z osób o różnych poglądach politycznych, reprezentujących różne sfery życia gospodarczego, społecznego, naukowców i praktyków – mówił minister.
 
Wyjaśniał, że oprócz doraźnych zadań, czyli m.in. przygotowania założeń merytorycznych do prezydenckich projektów ustaw, prezydent Andrzej Duda oczekuje od Rady myślenia w kategoriach strategicznych. – Nie w perspektywie jednej czy dwóch kadencji, ale na lata – mówił dodając, że w opinii prezydenta w Polsce w tej chwili brakuje placówek planowania strategicznego.
 
- Prezydent uważa, że jeżeli rząd Rzeczypospolitej będzie zainteresowany to NRR mogłaby być takim zalążkiem wspólnej instytucji planowania strategicznego usytuowanym gdzieś pomiędzy Kancelarią Prezydenta a Kancelarią Premiera – mówił minister Łopiński.
 
Pytany, dlaczego pierwsze posiedzenie NRR poświęcone będzie akurat bezpieczeństwu zdrowotnemu Polaków, wymienił dwa powody. – Po pierwsze to jest bardzo pilny i ważny temat. Na wszystkich spotkaniach, jakie prezydent odbywał jeszcze jako kandydat na prezydenta, ale też w tych, w których uczestniczy dzisiaj, temat ochrony zdrowia jest podnoszony jako jednym z najważniejszych. Jest i drugi powód: Narodowa Rada Rozwoju powołana w styczniu 2010 r przez Lecha Kaczyńskiego odbyła dwa posiedzenia, poświęcone demografii i finansom. Trzecie planowane na kwiecień 2010 r.  miało być poświęcone ochronie zdrowia – wyjaśnił minister Łopiński wskazując, że piątkowe posiedzenie Rady pod auspicjami prezydenta Dudy jest symbolicznym nawiązaniem do Rady powołanej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
 
- W pierwszej części debaty będziemy omawiali system ochrony zdrowia z punktu widzenia uczestników tzn. lekarzy, pielęgniarek, płatnika, szpitali. W drugiej części będziemy się koncentrowali na tym jak ocenić ten system z punktu widzenia pacjenta – oświadczył minister.
 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.